каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

Патагон або альбертусдальдер – крупна монета XVII-XVIII ст.Патагон / Patagon: срібна монета Іспанських Нідерландів талерного типу

1/4 Патагона, ND (1612-1619) – монета Іспанських (пізніше – Австрійських) Нідерландів: нинішня територія Бельгії

1/4 Патагона, ND (1612-1619) /patagon/ – монета Іспанських (пізніше – Австрійських) Нідерландів: нинішня територія Бельгії

Патагон або альбертусдальдер (англ. "Patagon / Albertusdaalder") – крупна срібна монета Іспанських Нідерландів (переважно сучасна Бельгія), що випускалася протягом 1612-1711 рр. (99 років поспіль). Крім основного номіналу – 1 патагон, – здійснювалась також емісія більш дрібних номіналів – 1/2 та 1/4 патагона (відрізнялися лише вагою / розміром). Вважається одним із самостійних типів талера (вірніше, дальдера – "нідерландського талера").

Перші патагони виготовлені в 1612 році та являли собою високоякісні срібні монети вагою 28,1 грами. Емітентом виступали Іспанські (пізніше – Австрійські) Нідерланди – володіння династії Габсбургів. Відтак, монету свідомо було вирішено випускати частково неповноцінною: за рахунок зниження ваги відносно основної імперської монети – рейхсталера Священної Римської імперії (29,23 г).

Розрізняють кілька типів патагонів: із зазначенням дати (ранні різновиди) та без неї – пізніші, недатовані патагони.

Аверс монети містив зображення увінчаного короною андріївського хреста (косий бургундський хрест – іспанський колоніальний, військово-морський прапор у XVI-XVIII ст.). Реверс прикрашав герб Альбрехта VII Австрійського – співправителя Іспанських Нідерландів. Саме його ім’я поруч з іменем дружини (Ізабелла Клара Євгенія) згадується в легенді ранніх патагонів.

За століття масової емісії патагони значно поширилися на навколишніх землях, особливо – у Центральній та Східній Європі. Як наслідок, по сьогоднішній день ці монети досить часто знаходять на території України (переважно, на заході). У Росії в якості грошей не використовувались – лише як сировина для місцевих монет.

Назва монети патагон не має жодного відношення (як може здатися) до Патагонії – географічного регіону в Південній Америці. За даними відповідної нідерландської статті у Вікіпедії (дивовижно, але будь-які інші джерела знайти не вдалося) за альбертусдальдерами закріпилася назва патагон завдяки крупним розмірам монети. Ця особливість робила альбертусдальдери подібними до патаконів (Patacon) – орнаментальних монетоподібних круглих глиняних прикрас діаметром до 15 см, якими оздоблювали святковий хліб у Нідерландах протягом XVI-XIX століть.

Крім того, у середньовічному лицарському романі "Прімалеон" (Primaleon) згадується персонаж-велетень – Патагон.

Якщо ж розглядати монету як альбертусдальдер (інколи – альбертусталер), то назва, вочевидь, вказує на ініціатора випуску монети – Альбрехта VII (Альберта Австрійського), який із 1598 року разом зі своєю дружиною Ізабеллою був співправителем (намісником або штатгальтером) Іспанських Нідерландів.