каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

Пеннінг – давня традиційна срібна монетка СкандинавіїПеннінг / Penning: дрібна, переважно скандинавська середньовічна, монета

2 Пеннінги, 1606 – монета Іспанських (пізніше – Австрійських) Нідерландів: нинішня територія Бельгії

2 Пеннінги, 1606 /penning/ – монета Іспанських (пізніше – Австрійських) Нідерландів: нинішня територія Бельгії

Пеннінг (англ. “Penning”) – давня, переважно срібна, дрібна скандинавська монета. Знаними та відносно поширеними серед нумізматів вважаються пеннінги Норвегії, Данії, Швеції та навколишніх земель (правда, джерела часто називають шведський пеннінг пеннігом /pennig/)... Так, відомо навіть про пеннінг XVI ст. естонського Таллінна (на той час – місто Реваль).

Згадана монета з’явилася близько тисячі років тому: вже на початку Високого середньовіччя масово випускалися норвезькі пеннінги. Відомо про наступні номінали: ¼, ½ та 1 пеннінг. Чверть та половина пеннінга часто були примітивно оформленими односторонніми срібними тоненькими монетами – брактеатами. Цілий пеннінг виглядав відчутно цікавіше: його прикрашали геральдичні елементи (наприклад, ранній герб Норвегії) або, навіть, портрети правителів. Проте поступово монета деградувала і, навіть, 1 пеннінг перетворився в Пізньому Середньовіччі теж на брактеат.

Цікавий факт: в XI столітті, чомусь, норвезькі пеннінги тимчасово виготовляли квадратної форми. Але від цієї сумнівної практики досить швидко відмовились.

Пеннінги Данії та Швеції дещо менш поширені за норвезькі.

Описані монети не є частими. Проте зрідка на інтернет аукціонах, навіть українських, таки можна знайти в продажу пеннінги. Інколи це, як не дивно, не класичні скандинавські різновиди. Мова про мідні пеннінги Іспанських Нідерландів (землі сучасного Бенілюксу). Монета карбувалася в Брабанті за часів правління Альбрехта та Ізабелли.

Назва монети пеннінг, вочевидь, є спорідненою із найменуваннями англійського пенні та німецького пфеніга. Етимологія всіх трьох термінів спільна, але достеменно невідома: існують лише більш чи менш правдоподібні версії...