каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

Пентонкіон – мідна та бронзова монета V-III століть до н.е.: 5 онкійПентонкіон / Pentonkion: монета давньогрецьких колоній на Сицилії

Пентонкіон, 220-200 рр. до н.е. – монета м. Мессіна (давньогрецька колонія на о. Сицилія)

Пентонкіон, 220-200 рр. до н.е. /pentonkion/ – монета м. Мессіна (давньогрецька колонія на о. Сицилія)

Пентонкіон (англ. “Pentonkion”) – історична спочатку дрібна срібна та, пізніше, крупна мідна/бронзова монета ряду давньогрецьких колоній, розташованих переважно на Сицилії та сусідніх землях на Апеннінському півострові. Серед нумізматів відомі пентонкіони V-III століть до нашої ери.

Яку ж роль виконували пентонкіони у тогочасні грошовій системі грецької Сицилії? /мова про ряд поселень: античні міста Мессіна, Сіракузи, Акрагант, Леонтіни, Регій.../ – У згаданий період там в якості основної монети використовувалась срібна літра. Монета в 1/2 літри мала назву гемілітрон, 1/3 – тріас, 1/4 – тетрас, 1/6 – гексас, 1/12 – онкія (від “унція”). Якраз монета в 5 онкій і мала назву пентонкіон (тобто, пентонкіон – 5/12 літри).

До речі, у римлян використовувалась подібна дробна система. Проте замість літри був ас: 1/2 аса називалась семіс, 1/3 – трієнс, 1/4 – квадранс, 1/6 – секстанс, 1/12 – унція. Монета в 5 унцій (аналог грецького пентонкіона) – квінкункс (еквівалент 5/12 аса).

Найдавніші відомі пентонкіони датуються V ст. до н.е. Це були невеличкі срібні монети, характерна риса яких – 5 крупних точок на одній зі сторін: рівність 5 онкіям.

Найчастіше ж у нумізматичних колекціях зустрічаються так звані “пентонкіони мамертинців” міста Мессіна III ст. до н.е. (The mamertini pentonkion; Messana, Sicily). Це була крупна (від 8 до 12 грамів) мідна / бронзова монета із зображеннями голови Зевса та голого воїна в шоломі зі списом та щитом. Період правління мамертинців (найманців з Південної Італії сіракузького тирана Агафокла) – перехідний етап від грецького панування на Сицилії до римського.

Назва монети пентонкіон у перекладі з грецької значить “п’ять онкій”.