КОЛЕКЦІЯ МОНЕТ ДЕМИ ЮРІЯ | МОНЕТИ 99,9% КРАЇН СВІТУ

каталог монет нумізматичний словник

ПЕРПЕР | PERPER

Монета перпер у грошовому обігу країн світу

Перпер (англ. «Perper») – історична чорногорська грошова одиниця, яка використовувалась у період між 1909 та 1918 рр.: спочатку Князівством Чорногорія, а з 1910 р. ще й Королівством. Роль розмінної величини виконувала дрібна монета пара. Станом на 2015 рік чорногорський перпер можна вважати поки що єдиною національною валютою цієї балканської держави за останні декілька століть (зараз використовується євро, до того – німецька марка, югославський динар).

Насправді, перпер з’явився далеко не в 1909 році. Перші монети даного типу, сербські перпери, випускалися на землях Сербського царства (1346-1371 рр.) в період правління Стефана Душана. На початку ж ХХ століття перпер реанімували в Чорногорії. Спочатку було викарбовано срібні монети в 1 та 5 перперів 1909 р. (назва держави записана як «КЊАЖЕВИНА ЦРНА ГОРА»). У наступні кілька років побачили світ ще й 2 перпери зі срібла, а також 10, 20 та 100 перперів із золота («КРАЉЕВИНА ЦРНА ГОРА»). Скрізь зображено герб Чорногорії та портрет правителя Ніколи I Петровича.

Найбільш розповсюдженим серед нумізматів на сьогоднішній день можна вважати 1 перпер 1912 року. Проте і ця монета вважається досить рідкісною.

Перпер Чорногорії | Perper Montenegro

1 перпер Чорногорії = 100 пара

монета Чорногорії: 1 Перпер (Perper) – 1912монета Чорногорії: 1 Перпер (Perper) – 1912

монета Чорногорії: 1 Перпер (Perper) – 1912

Назва грошової одиниці перпер походить від найменування золотої візантійської монети гіперпірон (англ. «Hyperpyron», рос. «Иперпир», грецьк. «ὑπέρπυρον»), що використовувалась у XI-XIV століттях на Балканах. У перекладі з грецької – надчистий (у контексті «надчисте золото»). З часом з’явилися сербський перпер, болгарська перпера, дубровницька або ж рагузанська перпера; у новітній історії – лише перпер чорногорський.

всі країни світу

монети України, Польщі, Росії, Австрії, Німеччини