КОЛЕКЦІЯ МОНЕТ ДЕМИ ЮРІЯ | МОНЕТИ 99,9% КРАЇН СВІТУ

каталог монет нумізматичний словник

ПФЕНІГ | PFENNIG

Монета пфеніг у грошовому обігу країн світу

Пфеніг (англ., нім. «Pfennig») – одна із найдавніших монет Європи, що свого часу набула значного поширення на континенті та продовжувала використовуватись донедавна. Як і пенні, пфеніг з'явився в наслідування денаріям (лат. «denarius») – надзвичайно розповсюдженим срібним римським монетам. Незважаючи на те, що денарій перестав карбуватися у ІІІ ст., виготовленням подібних монет ще довго займалися правителі земель колишньої Римської імперії, а саме поняття увійшло до лексикону європейських народів як позначення міри грошей.
Німеччина. На німецьких землях пфеніги випускалися з VIII ст. і до запровадження євро у 2002 р. Спочатку монету виготовляли зі срібла високої проби, але з часом металом для пфенігів почали слугувати мідь, бронза, залізо, алюміній, різні сплави. До об'єднання Німеччини та введення у 1871 р. спільної марки, різні німецькі землі карбували власні монети – в тому числі й пфеніги. Цікаво, що один із регіональних випусків, гелерський пфеніг (пфеніг міста нім. «Schwbisch Hall»), послугував прототипом для іншої європейської монети – гелера. У 1894 р. для своєї колонії на землях частини сучасної Папуа-Нової Гвінеї та островів поруч Німеччина виготовила монети марки та 1, 2 і 10 пфенігів з легендою нім. «Neu-Guinea Compagnie» (на сьогодні зустрічаються вкрай рідко). У ХХ ст. на території сучасної ФРН циркулювали різні пфеніги – Німецької імперії (нім. «Deutsches Reich»), Веймарської Республіки (тимчасовий «рентний пфеніг» – нім. «Rentenpfennig» та «рейхспфеніг» – нім. «Reichspfennig»), монети Третього Рейху, пфеніги періоду окупації післявоєнної Німеччини союзниками (цинкові 1, 5 та 10 рейхспфенігів 1945-1948 рр.), окремі серії монет ФРН та НДР. Крім того, у 191-х і 192-х рр. в Німеччині випускалися токени – нотгельди, номіновані у пфенігах. Із введенням євро пфеніги Федеративної Республіки Німеччини 2001 р. стали останніми монетами даного найменування у світі (станом на 2012 р.).
Данциг. Протягом 1920-1939 рр. на території сучасного польського міста Гданськ та навколишніх земель існувало Вільне місто Данциг під управлінням Ліги Націй (не було територією ані Німеччини, ні Польщі) – частина Німеччини до поразки у Першій світовій війні. Державне утворення з 1923 р. карбувало власні монети – пфеніги та гульдени. Всього було випущено кілька серій розмінних монет номіналів 1, 2, 5 та 10 пфенігів різних років.
Швейцарія. На сьогоднішній день грошовою одиницею Швейцарії є франк, що вже півтора століття поділяється на 100 раппенів. Незважаючи на всю консервативність та постійність швейцарської грошової системи останніх десятиліть, так було не завжди. До першої половини ХІХ ст. різні швейцарські кантони карбували власні монети – гелери, раппени, бацени, шилінги, пфеніги... Зокрема, монету пфеніг тиражем 66 000 шт. випустив кантон Аппенцелль у 1816 р.
Походження самого найменування «пфеніг» і по сьогодні викликає суперечки; існує кілька версій появи слова, але всі вони не вважаються єдиноправильними та остаточними. Безсумнівною є лише подібність назв монет пенні та пфеніг. Крім того, розрізняють споріднені монети – сучасні фенінги Боснії і Герцеговини та феніги Польщі періоду німецької окупації у роки Першої світової війни.

Пфеніг Німеччини | Pfennig Germany

1 пфеніг Німеччини = 1/100 марки; 1/360 талера

монета Німеччини: 10 Пфенігів (Pfennig) – 1901монета Німеччини: 10 Пфенігів (Pfennig) – 1901

монета Німеччини: 10 Пфенігів (Pfennig) – 1901

Пфеніг Данцигу | Pfennig Danzig

1 пфеніг Данцигу = 1/100 гульдена

монета Данцигу: 5 Пфенігів (Pfennig) – 1932монета Данцигу: 5 Пфенігів (Pfennig) – 1932

монета Данцигу: 5 Пфенігів (Pfennig) – 1932

Пфеніг Швейцарії | Pfennig Switzerland

1 пфеніг Швейцарії = 1/160 франка

всі країни світу

монети України, Польщі, Росії, Австрії, Німеччини