каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

Пітіс – історична олов’яна монета Малайського півостровуПітіс / Pitis – дрібна одностороння монета Брунею, Келантану, Пелембангу, Тренґану...

Пітіс, кінець XVIII ст. – монета Палембангу (Малайський півострів)

Пітіс, кінець XVIII ст. /pitis/ – монета Палембангу (Малайський півострів)


Пітіс (англ. “Pitis”) – дрібна, переважно примітивно оформлена (часто одностороння), олов’яна монета, що масово випускалася рядом султанатів Малайського півострову (Малакки) та сусідніх територій протягом XV-XIX століть. Зараз це переважно територія Малайзії, Індонезії та Брунею.

Стосовно характерних рис монети пітіс: найчастіше мала круглий отвір посередині та виготовлялася з олова методом лиття. Проте не рідкісними були й сплави олова зі свинцем у якості легуючого елементу. Різновиди з отворами мали назву “pitis teboh”, без них – “pitis bountou”.

Як правило, зображення (графічні елементи) відсутні: лише текст... і то – тільки з одного боку. Вага часто не перевершувала навіть 1 граму.

Масова емісія подібних примітивних монет припала на 15-19 ст., але зустрічаються відомості й про значно раніші випуски. Річ у тім, що задовго до вказаного періоду Малайський півострів заполонили китайські бронзові кеши (cash), які вже тоді почали називати пітісами у згаданому регіоні. Досить швидко з’явилися місцеві монети – наслідування. Також із отворами, як і їхній прототип. Єдина суттєва відмінність – використання замість бронзи олова, поклади якого на півострові є одними із найбільших у світі.

У нумізматичних колекціях найчастіше можна зустріти пітіси султанатів Брунею (Brunei), Келантану (Kelantan), Пелембангу (Pelembang), Теренггану (Terengganu)...

Назва монети пітіс походить від “picis” (мандаринською мовою або північним наріччям китайської мови “pei tzü”), що в перекладі вказує на раковину каурі. Саме панцирі цих молюсків у давнину широки використовувались у якості платіжного засобу не лише в Азії, а й навіть на території Русі – протягом так званого “безмонетного періоду”.

Цікаво, що термін активно використовується і в наші дні: але вже для позначення криптовалюти – ПітісКоін (“Pitis Coin”: дослівно – Пітіс Монета).