КОЛЕКЦІЯ МОНЕТ ДЕМИ ЮРІЯ | МОНЕТИ 99,9% КРАЇН СВІТУ

каталог монет нумізматичний словник

ПІВТОРАК | POLTORAK

Півторак – старовинна польська монета; 3 полугроша

Півторак або полторак (англ. “Poltorak”, польськ. “Półtorak”) – польська срібна монета XVII-XVIII ст., рівна трьом полугрошам або ж півтора гроша, або ж половині трояка.

Півтораки зʼявилися на теренах Речі Посполитої у першій чверті XVII ст. задля зручності – з метою введення монети номіналом у половину трояка, що тривалий час вже карбувався до того. Потреба в цьому номіналі існувала майже століття. Емісію здійснювали ряд міст федеративного обʼєднання Королівства Польського та Великого князівства Литовського: Краків, Бидгощ, Вільнюс, Рига. Є дані про випуск такої монети ще й у Львові близько 1660 року.

Характерна риса півтораків більшості випусків – герб Речі Посполитої та цифра “3” (еквівалентність трьом полугрошам) на аверсі монети та держава як символ влади монарха та цифра “24” (стільки грошів йшло на один талер) на реверсі.

Зовні півторак схожий на подібні монети західних та північних сусідів: фюрстенгрошен (німецькі землі) та драйпелькер (Лівонія, Померанія, Пруссія...). Подеколи їх плутають.

Крім найбільш масових, звичних для більшості нумізматів срібних польських півтораків XVII століття, відомо про карбування протягом 1753-1756 рр. низькопробних монет цього ж найменування, проте зовсім інших двох типів: із гербом Речі Посполитої та номіналом у три рядки /PUL-TO-RAK/ або ж із польським орлом та портретом Августа III Фрідріха /номінал вказано теж як “Pultorak”/. Після цього півтораки більше ніколи не випускалися.

Півторак Польщі | Poltorak Poland

півторак = 1,5 гроша = 3 полугроши

монета Польщі: Півторак – 1623

монета Польщі: Півторак (Poltorak) – 1623

Назва монети півторак цілком відображає її вартість – 1,5 гроша. На українських землях монета набула значного поширення, свого часу ставши основною (наближено прирівнювалась до російської копійки). Її називали чехом (від “чеша, чешуя”) на згадку про попередні найбільш масові монети, поширені у наших краях, – “чешуйки” Московського царства.

всі країни світу

монети України, Польщі, Росії, Австрії, Німеччини