КОЛЕКЦІЯ МОНЕТ ДЕМИ ЮРІЯ | МОНЕТИ 99,9% КРАЇН СВІТУ

каталог монет нумізматичний словник

ПОЛТУРА | POLTURA

Полтура – історична монета Угорщини та Сілезії з міді та срібла

Полтура (англ., угор. “Poltura”) – історична угорська монета 17-18 століть. Спочатку срібна, пізніше – мідна. Прирівнювалась до 1,5 крейцерів.

Угорщина. Срібні полтури карбувалися як аналог польських півтораків, швидше за все, з другої половини XVII ст. Леопольдом І Габсбургом. Використовувались як на угорських землях, так і на території Князівства Трансільванія. На початку XVIII ст. зʼявляється мідна полтура. Від випуску срібних монет даного номіналу повністю відмовились лише в 1763 році. Під час національно-визвольного руху угорського народу проти Габсбургів під проводом Ференца ІІ Ракоці (князь Трансільванії) спочатку випускалися подібні срібні монети, пізніше – мідні. Переважаючий сюжет монет із номіналом POLTURA – Діва Марія з маленьким Ісусом на руках. Найбільш масова емісія припала на правління королеви Марії Терезії. У 1775 р. карбування полтур припиняється.

Німеччина. Також полтури в середині XVIII ст. випускалися прусським королем Фрідріхом ІІ для Сілезії (у період воєн з Австрією за цю область). До введення грешеля саме ця монета там була найдрібнішою.

Полтура Угорщини | Poltura Hungary

1 полтура = 1,5 крейцера

монета Угорщини: Полтура (Poltura) – 1765

монета Угорщини: Полтура (Poltura) – 1765

Полтура Німеччини (Сілезія) | Poltura Germany (Silesia)

полтура

Назва полтура, очевидно, повʼязана з її еквівалентністю до півтора крейцерів. За деякими даними прообразом монети став польський півторак (півтора гроша). Проте є певні сумніви, яка з монет зʼявилася раніше (так як деякі джерела повʼязують появу полтур з XVI століттям)… З іншого ж боку, угорською “півтора” перекладається аж ніяк не співзвучним терміном. Тому “родинний звʼязок” з польським півтораком таки ймовірний.

всі країни світу

монети України, Польщі, Росії, Австрії, Німеччини