каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

Празький грош – монета Богемії зі срібла в XIV-XVI століттяхСередньовічний празький грош або... 16 парвусів

Празький грош, 1378-1419 /prague groschen/ – монета Богемії (Чехія)

Празький грош, 1378-1419 /prague groschen/ – монета Богемії (Чехія)


Празький грош (англ. “Prague Groschen”) – надзвичайно поширена протягом ледь не трьох століть поспіль середньовічна європейська срібна монета. “Монета-епоха” для Східної та Центральної Європи. Поділявся, як правило, на 12 парвусів (“празький динар” або ж “малий празький грош”).

Карбувалася монета протягом 1300-1547 рр. у м. Прага (Королівство Богемія; нині – Чехія). Прототипом став французький турський грош (франц. “Gros Tournois”). Празький грош використовувався цілим рядом сусідніх держав: сучасні Чехія, Польща, Угорщина, Литва, Німеччина, Австрія, навіть, Україна.

За майже 250 років емісії монета змінювалась несуттєво. Аверс та реверс лишалися в цілому сталими – чеський лев (геральдичний символ розміщений вертикально) та корона. Легенда також практично була постійною: номінал – GROSSI PRAGENSES (“гроши празькі” – якраз цей напис і дав назву монеті), титул правителя – DEI GRATIA REX BOEMIE (“божою милістю король Богемії”), ім’я правителя – змінювалось.

Первісно монета вважалася одним із найбільш якісних та бажаних срібних грошових знаків Європи. Виконувала роль засобу масових міжнародних розрахунків. Але, як і у випадку з більшістю інших монет світу, празький грош з роками ставав легшим (2,4-3,86 г). Чистота срібла теж знижувалась – від понад 900-ї проби на початку і до близько 500-ї пізніше. Діаметр лишався сталим. Рівень карбування теж варіювався – на межі XIV-XV століть, за правління короля Вацлава IV, монета втратила репутацію еталонної. З’явилися серії вкрай низької якості. У 1547 р. випуск празьких грошів припинено. Панівне місце у грошовому обігу Європи почав займати талер – значно крупніша, проте така ж якісна, монета.

Назва монети пов’язана, звісно ж, із географією карбування – містом Прага. Хоча, насправді, монетний двір фактично було розташовано за 60 км від Праги – у Кутній Горі. Є думка, що саме ця монета дала назву в українській мові грошам у цілому (термін “гроші”).