КОЛЕКЦІЯ МОНЕТ ДЕМИ ЮРІЯ | МОНЕТИ 99,9% КРАЇН СВІТУ

каталог монет нумізматичний словник

ЦЯНЬ | QIAN

Цянь – стара китайська монета із бронзи

Цянь (англ. “Qian”) – стародавня китайська монета. Переважно виготовлялася методом лиття із бронзи та мала квадратний отвір посередині (для нанизування на мотузку та зручного транспортування/зберігання). Дизайн максимально спрощений, без графічних елементів: як правило – лише 4 ієрогліфи на аверсі та 2 (або жодного) – на реверсі. Є монетою з чи не найбільш серйозною історією: випускалася майже 3 тисячоліття поспіль – щонайменше із середини Х ст. до н.е. до кінця першої чверті ХХ ст. н.е.

Перша згадка про монету цянь в історичних джерелах датована 947 р. до н.е. Відтоді випуск грошового знаку набув рис неабиякої масовості. Через це навіть цяні, вік яких нараховує багато століть, і по цей день є дуже поширеними і, відтак, доступними. Тим не менше, надзвичайно часто трапляються сувеніри, що нагадують старовинні китайські монети, підробки, копії…

Незважаючи на масовість (зустрічається у більшості нумізматичних колекцій) та достатню вивченість монети, лишаються відкриті питання. Зокрема – стосовно її назви. Так, в західних джерелах монету цянь називають кеш (cash) або ж вень (wen). Насправді ж термін “кеш” у відношенні до китайської монети цянь почав фактично застосовуватись лише на початку ХХ ст.: було викарбовано багато монет з номіналом “cash” – як Китайської Імперії, так і цілого ряду провінцій та Китайської Республіки. Китайський кеш хоч і ставиться більшістю, переважно західних, джерел в один ряд із древніми цянями та, на мою думку, є окремою монетою (часто поруч із ієрогліфами є пряме вказування номіналу англійською – “cash”, карбування замість лиття, більш складний дизайн, відсутність квадратного отвору).

За зразком китайських цянів випускався ряд подібних монет (мідні сплави, квадратний отвір посередині) сусідніми державами: японські мони, вʼєтнамські кеши, сапекує Французького Індокитаю...

Цянь Китаю | Qian China

цянь

монета Китаю: 10 Цянів (Qian) – 1102-1106 (ND: без дати)монета Китаю: 10 Цянів (Qian) – 1102-1106 (ND: без дати)

монета Китаю: 10 Цянів (Qian) – 1102-1106 (ND: без дати)

Свою назву монета одержала від давньої китайської міри ваги – цянь (5 г). Саме такими були перші цяні. З часом ієрогліф, яким позначали монету (“錢”), одержав більш широке значення – “гроші”.

всі країни світу

монети України, Польщі, Росії, Австрії, Німеччини