каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

Кіран – срібна монета Персії протягом 1825-1932 рр.Кіран / Qiran: монета Перського шахства номіналом 1000 динарів

2 кірани, 1912 – монета Персії (Іран)

2 кірани, 1912 /qiran/ – монета Персії (Іран)


Кіран або кран (англ. “Qiran”, “Kran”) – основна грошова одиниця та срібна монета Ірану (на той час – Персії /Перського шахства/) протягом 1825-1932 років.

Діяло наступне співвідношення: 1 кіран прирівнювався до 20 шахі або ж до 1000 динарів. У свою чергу 10 кіранів становили 1 туман.

Перші срібні кірани мали вагу близько 7 г. Карбувалися декілька номіналів: ⅛, ¼, ½ та 1 кіран.

Поступово, як часто буває в історії випуску монет різними країнами та у різні часи, вага кірану почала поступово знижуватись. Вже до середини XIX століття вона становила близько 5 грамів. Було додано нові номінали: ⅖ та 2 кірани.

На початку XX століття, завдяки застосуванню найновішого на той час обладнання, відчутно зросла якість виготовлення перських монет. Також, знову ж таки, з'явився черговий номінал: 5 кіранів.

До речі, ряд нумізматичних джерел називають кіран також ще й монетою Афганістану – до початку XX століття (як ½ місцевої рупії).

Назва монети кіран походить від перського терміну qirān, тлумачення якому не дають навіть знані джерела (словники, енциклопедії)... Тобто, етимологія назви монети достеменно невідома.