каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

Кварт – гібралтарська та іспанська історична монетаКварт / Quart: монета Гібралтару XIX століття

2 кварта, 1842 – монета Гібралтару

2 кварта, 1842 /quart/ – монета Гібралтару


Кварт або кварто (англ. “Quart”, “Quarto”) – історична монета кількох країн та історичних епох. Як правило, – рівна четвертій частині основної грошової одиниці.

У нумізматичних каталогах можна знайти згадки про середньовічні кварти швейцарської Лозанни (XV-XVI століття), французькі кварти Наполеона Бонапарта (¼ франка), про іспанські кварто як чверть реала (в тому числі й колоніальні: зокрема, Іспанської колонії Філіппіни)… Також досить відомі кварто Каталонії (англ. “Principality of Catalonia”) XIX століття, що становили 1/4 частину суельдо (або 1/24 місцевої песети – 1 песета = 6 суельдо).

Найбільш поширеним у колекціях є мідні кварти XIX століття Гібралтару, який у різні часи перебував під контролем арабів, іспанців та англійців.

З початку саме XIX ст. поруч із британськими та іспанськими почали масово з’являтися місцеві монети. Всі вони були номіновані у квартах (іспанський номінал): деякі мали назву QUART (кварт), інші ж – QUARTO (кварто). Чому так – незрозуміло… Можливо, причина в тому, що у цей час Гібралтар перебував під контролем Великої Британії, але вплив сусідньої Іспанії лишався відчутним. Звідси і чергування іспанських назв з англійськими.

Відомо про випуск монет в ½, 1 та 2 кварта (кварто). Всі вони містили зображення герба Гібралтару (фортеця) або ж елемента герба (лев із золотим ключем). Поруч із гібралтарськими монетами карбувалися також і кварти у формі токенів – монетоподібних жетонів, що випускалися приватними монетними дворами.

Назва монети кварт, можна припустити, походить від латинського терміну “quarta” – чверть, четверта частина, четвертак.