каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

Квартаро – мідна монета Генуї у XII-XIV ст.: 1/4 денароКвартаро / Quartaro: найдрібніша монета Генуезької республіки

Квартаро, 1139-1339 – монета Генуезької республіки (Італія)

Квартаро, 1139-1339 /quartaro/ – монета Генуезької республіки (Італія)

Квартаро (англ., італ. “Quartaro”) – найдрібніша мідна монета Генуезької республіки (Італія) у XII-XIV століттях: 1/4 місцевого денаро.

Італійські нумізматичні онлайн джерела згадують лише про два різновиди цієї монети: 5 типів квартаро власне Генуезької республіки та принаймні 1 тип квартаро міста Боніфачо (генуезька колонія на острові Корсика, сучасна Франція).

І-й тип квартаро Республіки та єдиний тип корсиканської колонії Генуї були зовні дуже подібними – за виключенням різних легенд. Кожна із цих монет містила зображення типових геральдичних символів генуезців: замок із трьома баштами (інша версія: міські ворота Генуї) та хрест.

Квартаро II-V-го типів також прикрашав хрест, але з іншого боку замість замку красувався міфічний грифон. Якраз грифон поруч із хрестом і є основою герба міста Генуя.

Легенда деяких квартаро включала в себе символ “Q” (скорочення від “Qartaro”) або ж і назву номіналу повністю. В окремих нумізматичних каталогах квартаро першого типу, чомусь, називають “Denaro Minuto”. При цьому вони теж у легенді містять символ “Q”...

Всі ці досить малі (від 0,5 до 1,5 грама) недатовані мідні монети відносять до періоду від 1139 (відкриття монетного двору в Генуї) до 1339 рр. (масштабна реформа: введення інституту виборних дожів за зразком Венеції). За деякими даними квартаро містили мізерну долю срібла.

Назва монети квартаро походить від латинського терміну “quarta” – чверть, четверта частина: мова про рівність квартаро четвертій частині денаро.

Варто відрізняти квартаро від інших схожих італійських монет:

Також у нумізматиці виділяють етимологічно подібні назви монет інших держав: квартник, квартинг, кварт, квотер...