КОЛЕКЦІЯ МОНЕТ ДЕМИ ЮРІЯ | МОНЕТИ 99,9% КРАЇН СВІТУ

каталог монет нумізматичний словник

РАНД | RAND

Монета ранд у грошовому обігу країн світу

Ранд або ренд (англ. "Rand") – сучасна грошова одиниця Південно-Африканської Республіки (ПАР, рос. "ЮАР"), одна із 17 вільно конвертованих валют світу. Поділяється ранд на 100 центів та є також законним платіжним засобом на територіях сусідніх держав – Намібії, Лесото та Свазіленду; до курсу валюти жорстко прив'язані (у співвідношенні 1:1) відповідно намібійський долар, лесотський лоті та свазілендський лілангені.

Запроваджено національну південноафриканську грошову одиницю було в 1961 р. замість фунта ПАР (одночасно з проголошенням незалежності); відразу ж розпочався випуск золотих та срібних пам'ятних/ювілейних рандів. Перші ж обігові монети під назвою ранд датовані лише 1977 р. (1 ранд із зображенням газелі, англ. "Springbok"), ще через понад десятиліття було викарбовано монети номіналів 2 та 5 рандів. У 2004 р. з метою боротьби проти поширення фальшивих грошових знаків вводиться в обіг нова, біметалічна, 5-рандова монета Південно-Африканської Республіки. Станом на 2012 р. поруч з банкнотами використовуються крупні номінали центів, а також металеві 1, 2 та 5 рандів. Цікавою особливістю монет ПАР є наявність декількох типів для кожного номіналу з легендами різними офіційними мовами цієї багатонаціональної держави – англійською, африкаанс, сото...

Також відомими на весь світ є південноафриканські золоті інвестиційні монети вагою 1 тройська унція (31,1 г) – крюгерранди (англ. "Krugerrand"; на честь Пауля Крюгера, президента Трансваалю), які щорічно карбуються з 1967 р. як засіб продажу на світових ринках місцевого золота. Крім того, випускаються монети в 1/2, 1/4 та 1/10 крюгеррандів.

Назва монети ранд походить від найменування гірського хребта Вітватерсранд у ПАР (англ. "Witwatersrand", використовується скорочення "Rand"), де наприкінці ХІХ ст. було відкрито унікальне за обсягами родовище золота (а в середині ХХ ст. – ще й урану).

Ранд Південно-Африканської Республіки | Rand Republic of South Africa

1 Ранд Південно-Африканської Республіки = 100 центів

монета Південно-Африканської Республіки: 2 ранди (Rand) – 1989монета Південно-Африканської Республіки: 2 ранди (Rand) – 1989

монета Південно-Африканської Республіки: 2 Ранди (Rand) – 1989

всі країни світу

монети України, Польщі, Росії, Австрії, Німеччини