каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

Рейхсмарка – валюта і монета Німеччини II-ї чверті XX ст.Рейхсмарка / Reichsmark: німецька грошова одиниця 1924-1948 рр.

5 рейхсмарок, 1935 – монета Німеччини (Третій Рейх)

5 рейхсмарок, 1935 /reichsmark/ – монета Німеччини (Третій Рейх)

Рейхсмарка (нім. “Reichsmark”) – грошова одиниця Німеччини у період з 1924 до 1948 рр. Поділялася на 100 рейхспфенігів.

Введено валюту через рік після запровадження еквівалентної по вартості рентної марки.

Крім банкнот карбувалася також і монета, номінована у рейхсмарках.

Розрізняють рейхсмарки періодів Веймарської республіки (1924-1936 рр.), Третього Рейху (1936-1945 рр.) та Союзних окупаційних зон у Німеччині (1945-1948 рр.; без монет у цей період – лише банкноти та металеві пфеніги).

Ще в 1924 році (рік введення рейхсмарки) карбувалися срібні монети з номіналами “MARK”: 1 mark, drei (три) mark… Але вже з наступного року з’являється цілий ряд монет з номіналами, вираженими в “REICHS MARK”: 1, 2, 3 та 5 рейхсмарок… множина різновидів – наприклад, 3 рейхсмарки ”Граф Цепелін”, “10-річчя прийняття Веймарської конституції”, “100-річчя від дня смерті Йоганна Вольфганга фон Гете” та багато-багато інших.

Із 1936 року починають випускатися рейхсмарки Третього Рейху із зображенням свастики. Емісія тривала до 1939 року включно. Після цього рейхсмарки у формі монет більше не карбувалися. Тобто, на відміну від рейхспфенігів, рейхсмарка як монета не встигла зазнати процесу денацифікації.

Виготовленням рейхсмарок займалося кілька монетних дворів: у Берліні (знак “A”), Мюнхені (“D”), Фрайберзі (“E”), Штутгарті (“F”), Карлсруе (“G”), Гамбурзі (“J”) та Відні (“B”) /після аншлюсу Австрії/. Тиражі одних і тих самих типів монет, випущених у різних місцях, суттєво різнилися. Відтак, вартість рейхсмарок з різними позначками центрів емісії серед нумізматів часто має відмінність у кілька разів.

Назва монети рейхсмарка буквально перекладається як “Імперська марка” або ж “Державна марка”.