каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

Рейхспфеніг – дрібна монета Німеччини у 1924-1948 рр.Рейхспфеніг / Reichspfennig: 1/100 рейхсмарки; еквівалент рентенпфеніга

10 рейхспфенігів, 1948 – монета Німеччини (Окупація союзниками Німеччини)

10 рейхспфенігів, 1948 /reichspfennig/ – монета Німеччини (Окупація союзниками Німеччини)


Рейхспфеніг (нім. “Reichspfennig”) – німецька розмінна монета з 1924 до 1948 рр.; 1/100 частина рейхсмарки.

Рейхспфеніги використовувались як за Веймарської республіки, так і в роки існування Третього Рейху та Окупації союзниками Німеччини.

Запроваджено монету через рік після введення рентенпфеніга, з яким рейхспфеніги використовувались паралельно та на паритетних умовах (ще й дизайн ранніх типів був практично ідентичним).

Розрізняють 4 типи монет рейхспфенігів:

  1. Рейхспфеніги Веймарської республіки. Повторювали дизайн рентенпфенігів.
  2. Рейхспфеніги Третього рейху 2 типів: 1936-1940 рр. (бронза та нікель) і 1940-1945 рр. (цинк та алюміній). Містили зображення імперського орла, розміщеного на дубовому вінку зі свастикою всередині.
  3. Рейхспфеніги, що виконували роль розмінної монети марки Союзного військового командування. Дизайн монет попереднього типу, але вже без свастики і дубового вінка: так званий, “денацифікований” тип. Цинкові 1, 5 та 10 рейхспфенігів.
  4. Досить рідкісні на сьогоднішній день серед нумізматів окупаційні 5 та 10 рейхспфенігів із цинку. Містили отвір посередині та крупне зображення свастики. Монети, випущені нацистами протягом 1940-1941 рр. для окупованих територій.

Назва монети рейхспфеніг утворена із двох частин: Reichs – імперський / державний та Pfennig – пфеніг (від нім. “Deutsches Reich”: “Німецька імперія” або “Німецька держава” – офіційна назва Німеччини /Веймарської республіки/ у момент введення монети в обіг).