каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

Рін – японська розмінна монета, що не карбується з 1919 р.Рін / Rin: найдрібніша монета Японії; 1/10 сена або ж 1/1000 єни

Рін, 1883 – монета Японії

Рін, 1883 /rin/ – монета Японії

Рін (япон. “厘”) – найдрібніша монета Японії. Випускалася наприкінці XIX та на початку XX ст. і становила 1/10 сена або ж 1/1000 єни.

Вперше ріни офіційно з’явилися через два роки після введення єни – у 1873 році (до того, кількома роками раніше, мізерним тиражем було виготовлено пробні монети, що так і не потрапили в обіг). Масовий випуск рінів припав на період з 1873 по 1892 рр. включно. Це були невеличкі мідні монети вагою до 1 г, що з одного боку містили зображення хризантеми, – емблеми імператора Японії – та вказувався номінал у форматі “1 RIN”; зворотній бік був оформлений максимально аскетично: містився виключно лише напис “一 厘” (“1 рін” японською).

Нумізматичні каталоги містять відомості про емісію номіналів 2 та 5 рінів у, відповідно, 1885 та 1899 рр. Проте ці монети так і не набули поширення у грошовому обігу. На сьогоднішній день вони вважаються раритетними.

Дещо пізніше, у 1916-1919 рр., 5 рінів все ж таки з’явилися в обігу. Тепер вже з бронзи. Це були відносно масові емісії: по більш як 5-17 млн. штук монет щороку.

Після 1919 року монета рін більше не карбувалася, проте є відомості про те, що користуватися нею ще певний час все ж таки продовжували.

До речі, як і на інших монетах Японії дата на рінах вказувалась у роках від початку правління діючого імператора: у даному випадку в роках періодів Мейдзі і Тайсьо.

Яка історія походження назви монети рін – невідомо. Згідно з єдиною версію, яку вдалося знайти у словниках, термін “рін” у так званій середньо-китайській мові означав одиницю вимірювання ваги.