КОЛЕКЦІЯ МОНЕТ ДЕМИ ЮРІЯ | МОНЕТИ 99,9% КРАЇН СВІТУ

каталог монет нумізматичний словник

РІЯЛ | RIYAL

Монета ріял у грошовому обігу країн світу

Ріял (англ. «Riyal») – грошова одиниця та крупна монета кількох країн арабського світу (в тому числі й уже неіснуючих). Найбільш відомим представником можна назвати саудівський ріял – сучасну валюту Саудівської Аравії. На сьогодні у формі обігової монети фактично не зустрічається.

Хіджаз. Протягом 1916-1925 рр. на території західної частини Аравійського півострову існувало Королівство Хіджаз. Воно з’явилося, відколовшись від Османської імперії, а потім, шляхом об’єднання із сусіднім Королівством Неджд, увійшло до складу новоствореного Королівства Саудівська Аравія. За нетривалий по історичним міркам час існування Хіджаз встиг увійти до нумізматичних каталогів: випускалися місцеві монети – турецькі пари та куруші (піастри) з відповідним надчеканом, а також власні куруші 1916-го року. 20 курушів складали 1 ріял Хіджазу. Безпосередньо монета ріял не карбувалася.

Саудівська Аравія. Саудівські ріяли запроваджені в 1928 році в якості грошової одиниці (замість талерів Марії Терезії) найбільшої держави Аравійського півострову – Королівства Саудівська Аравія (на той час, до 1932 р., – Королівство Хіджаз і Неджд). Перші монети даного найменування, які в Стандартних каталогах монет світу Краузе відносять до розділу «Saudi Arabia» (підрозділ «Hejaz & Nejd Sultanate»), датовані 1927-м та 1929-м роками: срібні 1/4, 1/2 та 1 Riyal. У 1935-1954 рр. були емітовані ріяли таких же самих номіналів та у практично ідентичному дизайні, але вже для новоствореної Саудівської Аравії. Протягом останніх більш як півстоліття карбуються виключно лиш розмінні халали; монету в 100 халалів умовно вважають ріялом. Фактично ж саудівська валюта у формі монети вже давно не випускається.

Катар і Дубай. У 60-х – 70-х рр. ХХ ст. (у період становлення сучасних незалежних держав Катар та ОАЕ) випускався ріял Катару і Дубаю. Крім територій, що згадуються у назві валюти, він використовувався й у інших князівствах/еміратах Затоки. Мова йде про Аджман, Рас-ель-Хайма, Умм-ель-Кайвайн, Фуджейра і Шарджа, які разом із Абу-Дабі та Дубаєм у результаті утворили Об’єднані Арабські Емірати. У рамках емісії даної грошової одиниці монета катар-дубайський ріял не карбувалася.

Катар. У 1971 р. пустельний Катар став незалежною державою. Ще два роки після цього там використовувались ріяли Катару і Дубаю (спільна валюта). У 1973 р. вводиться нова грошова одиниця – катарський ріял (англ. «Qatari riyal»). Паралельно з розмінними дирхамами карбуються й ріяли – виключно пам’ятні та ювілейні монети. Щоправда, до останнього часу емісія металевих ріялів була рідкісним явищем: протягом ХХ ст. світ побачили лише три монети зі срібла та золота: 100, 200 та 500 ріялів Катару. У ХХІ ст. інтенсивність випуску крупних напівсувенірних (необігових) монет держави на півострові Катар незрівнянно зросла. Як і майже скрізь у світі...

Аджман, Рас-ель-Хайма, Умм-ель-Кайвайн, Фуджейра, Шарджа – всі ці емірати перед входженням до складу ОАЕ встигли представити необігові, неофіційно випущені, срібні та золоті ріяли. Це були пам’ятні/ювілейні монети з досить чудернацькими сюжетами. На той час валютою на вищезгаданих землях був ріял Катару і Дубаю.

Занзібар. Протягом близько століття (1861-1963 рр.) на острові Занзібар, сучасна Танзанія, існував однойменний Султанат. У якості грошей з 1908 року використовувалась місцева рупія. До того (1882-1908 рр.) – занзібарський ріял. Відомо про випуск не лише дрібних пайсів цього періоду, але й срібних та золотих ріялів 1882-го року: 1/4, 1/2, 1, 2 1/2, 5 Riyals.

Ріял Хіджазу | Riyal Hejaz

1 ріял Хіджазу = 20 курушів = 800 пар

Ріял Саудівської Аравії | Riyal Saudi Arabia

1 ріял Саудівської Аравії = 20 курушів = 100 халалів

монета Саудівської Аравії: 1 Ріял (Riyal) – 1935монета Саудівської Аравії: 1 Ріял (Riyal) – 1935

монета Саудівської Аравії: 1 Ріял (Riyal) – 1935

Ріял Катару і Дубаю | Riyal Qatar and Dubai

1 ріял Катару і Дубаю = 100 дирхамів

Ріял Катару | Riyal Qatar

1 ріял Катару = 100 дирхамів

Ріял Аджману | Riyal Ajman

1 ріял Аджману = 100 дирхамів

Ріял Рас-ель-Хайми | Riyal Ras al-Khaimah

1 ріял Рас-ель-Хайми = 100 дирхамів

Ріял Умм-ель-Кайвайну | Riyal Umm al Qaiwain

1 ріял Умм-ель-Кайвайну = 100 дирхамів

Ріял Фуджейри | Riyal Fujairah

1 ріял Фуджейри = 100 дирхамів

Ріял Шарджі | Riyal Sharjah

1 ріял Шарджі = 100 дирхамів

Ріял Занзібару | Riyal Zanzibar

1 ріял Занзібару = 136 пайс

Стосовно назви: часто для спрощення не розрізняють окремо монети ріал (Іран, Ємен…) та ріял (Саудівська Аравія, Катар…); існує певна плутанина з термінами. У будь-якому разі, прообразом цих монет вважають середньовічні іспанські реали.

всі країни світу

монети України, Польщі, Росії, Австрії, Німеччини