КОЛЕКЦІЯ МОНЕТ ДЕМИ ЮРІЯ | МОНЕТИ 99,9% КРАЇН СВІТУ

каталог монет нумізматичний словник

ШВАРЕН | SCHWAREN

Монета шварен у грошовому обігу країн світу

Шварен (англ., нім. «Schwaren») – історична, спочатку срібна, пізніше – мідна, німецька монета. Не використовується жодною країною світу вже майже півтора століття. Виконував роль розмінної одиниці для талера декількох північно-германських земель: Бремен, Ольденбург, Йевер… Один шварен, як правило, прирівнювався до 1/5 гротена і відповідав 1/360 частині талера.

Перші шварени за даними сучасної нумізматичної науки з’явилися ще в XIV столітті на території Вестфалії (нині – північно-західна частина ФРН). Їхня поява має досить цікаву передісторію. Річ у тім, що за Високого Середньовіччя (англ. «High Middle Ages») у Західній Європі широко практикувався перечекан: для виробництва нових монет використовувалися зношені, часто потерті попередні монети. Прямо на них, поверх старих зображень, наносилися нові сюжети. У результаті, при незмінному діаметрі товщина монети поступово знижувалась. Доходило до того, що монета ставала ледь не прозорою – настільки тонкою, що аверс і реверс перебивалися один на одного. Зображення накладалися у часто нерозбірливу графічну композицію. Розрізнити дві сторони ставало неможливим. Звичайна монета перетворювалась практично в однобічну. Така ситуація була характерною і для середньовічних денаріїв, яких на німецьких територіях іменували пфенігами. Спотворені численними перечеканами германські тогочасні монети називали легкими пфенігами або напівбрактеатами (лат. «Bractea» – жерсть, бляха). На противагу їм у XIV ст. розпочинається випуск повноцінних двосторонніх «важких пфенігів» (еквівалент трьох «легких пфенігів»). У Бремені ці монети одержали назву шварен. Виготовлялися спочатку зі срібла (білона), а в ХVIIІ-XIX століттях – із міді.

Останні шварени побачили світ у 1871 році.

Шварен Німеччини | Schwaren Germany

1 шварен Німеччини = 1/5 гротена = 1/360 талера

монета Німеччини (Ольденбург): 3 Шварена (Schwaren) – 1859монета Німеччини (Ольденбург): 3 Шварена (Schwaren) – 1859

монета Німеччини (Ольденбург): 3 Шварена (Schwaren) – 1859

Назва монети шварен походить від німецького слова «важкий/сильний» – нім. «Schwierig/Schwerer» (у контексті «важкий пфеніг»).

всі країни світу

монети України, Польщі, Росії, Австрії, Німеччини