каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

Сесіно – італійська монета XV-XVIII ст., рівна 6 денароСесіно / Sesino: половина сольдо Парми, П'яченци, Модени...

Сесіно, 1694-1727 – монета Герцогства Парми і П'яченци (Італія)

Сесіно, 1694-1727 /sesino/ – монета Герцогства Парми і П'яченци (Італія)

Сесіно (англ., італ. “Sesino”) – стара італійська монета, рівна 6 денаро або ж 1/2 сольдо. Відомі сесіно з міді, білону та срібла.

Найбільш ранні сесіно, згадки про які вдалося знайти, відносяться до Мілану початку XV століття (правління герцога Філіпо Марія Вісконті). Це були білонні / срібні монети кількох типів вагою до 1 грама. Міланські сесіно карбувалися щонайменше два століття поспіль та прирівнювались до 6 денаро або ж становили 1/40 частину скудо (1 міланський скудо = 240 денаро).

У колекціях нумізматів також трапляються сесіно наступних емітентів: Боццоло (Bozzolo), Кастільйоне-делле-Стів'єре (Castiglione Delle Stiviere), Мантуя (Mantua), Мірандола (Mirandola), Модена (Modena), Болонья (Bologna), Парма (Parma), П’яченца (Piacenza), Саббьонета (Sabbioneta), Урбіно (Urbino), Венеція (Venice)... Все це – північ Італії.

Як і удвічі нижчий номінал – трилліну (3 денаро), – сесіно (6 денаро) також випускали у Лордстві Вал Месольчіна (англ. “Lordship of Val Mesolcina”), сучасна Швейцарія.

Назва монети сесіно вказує на рівність монети 6 денаро (італ. “Sei” – шість). Деякі джерела також називають монету як sexino :)… Для французьких Генуї та Савони в XVI ст. карбувалась еквівалентна монета (також 6 денаро) – патаччина (італ. “Patacchina / Petacchina”).

В один ряд із сесіно, вважаю, можна поставити наступні суто італійські номінали монет: трилліна (3 денаро), кваттріно (4 денаро)...

Щоправда, у вільному доступі в мережі доступний нумізматичний словник A DICTIONARY OF NUMISMATIC NAMES: THEIR OFFICIAL AND POPULAR DESIGNATIONS. Author(s): ALBERT R. FREY, який, на моє здивування, наводить наступне пояснення згаданим вище назвам монет: нібито, трилліна – 1/3 тестона (а не 3 денаро як стверджують більшість джерел), кваттріно – 1/4 гроссо (а не 4 денаро), сесіно – 1/6 гроссо (а не 6 денаро)... Можливо, в окремі періоди в окремих регіонах Італії справедливими були одночасно всі наведені твердження… Але особисто я вважаю, що всі три перераховані номінали (трилліна, кваттріно та сесіно) одержали свої назви саме через відповідну кратність денаро. Але це не точно )...