КОЛЕКЦІЯ МОНЕТ ДЕМИ ЮРІЯ | МОНЕТИ 99,9% КРАЇН СВІТУ

каталог монет нумізматичний словник

СЕСТЕРЦІЙ | SESTERTIUS

Сестерцій – давньоримська монета (ІІІ ст. до н.е. – ІІІ ст. н.е.)

Сестерцій (англ. “Sestertius”) – давньоримська спочатку срібна, пізніше – мідна/бронзова монета, рівна чверті денарія.

Римський сестерцій можна віднести до ряду найдавніших монет світу. Є дані про їхню появу ще в далекому ІІІ ст. до н.е. (понад 2200 років тому!). Спочатку це були відносно невеликі срібні монетки (близько 1 г; тоді як вага денарія перевищувала 4 г). З часом зʼявляються бронзові, відчутно важчі, варіанти. На зламі ж тисячоліть розпочинається масовий випуск монети зі сплаву ауріхалк (поширена в Римі назва латуні – мідь+цинк; за кольором нагадує золото). Вага досягала 27,3 грамів – римської унції.

Стосовно купівельної спроможності монети, у мережі можна знайти згадку про наступний, нині дещо “дикий”, факт: у Стародавньому Римі раб коштував, як правило, 2000 сестерціїв (рабовласнику знадобився б досить важкий “гаманець” – понад 50 кг подібних монет; при розрахунку ж денаріями операція купівлі-продажу виглядала більш цивілізовано: потрібно було “лише” понад 2 кг монет).

Останні сестерції в обігу згадуються у другій половині III ст. н.е. Монета, як дійсний платіжний засіб, проіснувала близько половини тисячоліття. Завдяки значному впливу Риму на життя всього нашого (і не тільки) континенту, сестерції не є унікальною знахідкою навіть на землях України.

Сестерцій Стародавнього Риму | Sestertius Ancient Rome

1 сестерцій = 1/4 денарія = 2,5 аса

монета Стародавнього Риму: сестерцій – 247-249 рр. н.е.

монета Італії (Стародавній Рим): Сестерцій (Sestertius) – 247-249 рр. н.е.

Назва монети сестерцій походить від двох латинських термінів: “semis” (половина) та “tertius” (третій) – у значенні “Два з половиною”. Монета первісно (коли була виключно срібною) прирівнювалась за своєю вартістю до ціни двох з половиною фунтів міді. Вагова одиниця фунт (libra) у Римі становила 327,45 г. Тобто, за перші срібні сестерції можна було придбати 818,625 г міді.

З іншого боку, спочатку сестерцій рівнявся трьом монетам: 2 асам + 1 семісу (пів аса) = 2,5 аса (на той час ас важив рівно фунт).

Цікаво, що скорочено сестерцій позначали як LLS (або ж маленькими літерами – lls /libra-libra-semis – фунт-фунт-половина/). При накладанні двох перших літер на третю виходить знак долара: $ (напевно, все ж таки, збіг: інші версії появи символу виглядають значно більш правдоподібними).

всі країни світу

монети України, Польщі, Росії, Австрії, Німеччини