КОЛЕКЦІЯ МОНЕТ ДЕМИ ЮРІЯ | МОНЕТИ 99,9% КРАЇН СВІТУ

каталог монет нумізматичний словник

ШЕКЕЛЬ | SHEQEL

Монета шекель у грошовому обігу країн світу

Шекель (англ. «Sheqel / Shekel», множ. «Sheqalim») – сучасна грошова одиниця Ізраїлю, що в 1980 році прийшла на зміну ізраїльській лірі /ізраїльському фунту/. Поділяється на 100 агорот; до 1985 р. – нових агорот. З 1985 року в обігу перебувають нові шекелі (англ. «New Sheqel», івр. « »). Також використовується на палестинських землях.

Насправді, запровадження у 1980 р. в якості національної валюти Ізраїлю саме грошових знаків із назвою «шекель» не було випадковим. Річ у тім, що історія шекеля як монети налічує багато століть, за деякими даними – близько 2000 років. До того це була виключно вагова одиниця, що використовувалась для вимірювання золота та срібла; у різний час: від 9 до 17 г. Проте вже у ІІ ст. до н.е. у Тірі (давнє фінікійське місто-держава на півдні сучасного Лівану) розпочинається випуск монети зі срібла, що одержала назву тірський шекель. Монета знана у світі в контексті згадок про біблійські «30 срібників». Проте це лиш розповсюджене припущення. У І-у ж столітті н.е. в Іудеї (римській провінції навколо Єрусалиму) розпочинається карбування першої місцевої срібної монети, що отримала найменування шекель. Тоді ж з’явилися дрібніші фракції: його половина та чверть.

У новітній історії шекель було «реставровано» далеко не відразу після відновлення держави Ізраїль у 1948 р. Ще понад 30-річчя користувалися спочатку палестинськими фунтами, а далі – ізраїльськими лірами. Перші металеві шекелі ХХ-го століття (80-і роки) виготовлялися монетними дворами Ізраїлю, Канади, Чилі, Франції, ФРН, Швейцарії… З 1985 року і по сьогодні номінал грошової одиниці Ізраїлю вказується як «Israeli New Sheqel».

Шекель Ізраїлю | Sheqel Israel

1 шекель Ізраїлю = 100 нових агорот; 1985: 1 новий шекель = 100 агорот

монета Ізраїлю: 10 Шекелів (Sheqalim) – 1982монета Ізраїлю: 10 Шекелів (Sheqalim) – 1982

монета Ізраїлю: 10 Шекелів (Sheqalim) – 1982

Назва монети шекель походить від слова «зважувати» на івриті – «» (за іншими даними, давньоєврейською – «»). Воно й не дивно з огляду на те, що первісно це була міра ваги. Ще кілька тисячоліть тому шумери використовували термін «ше» для позначення ваги 1 пшеничної зернини, а «сікль» – 180 зернят (8,28 г). На івриті сікль або сикль трансформувався у шекель і почав вживатися здебільшого при зважуваннях срібла, зокрема, – срібних монет.

всі країни світу

монети України, Польщі, Росії, Австрії, Німеччини