КОЛЕКЦІЯ МОНЕТ ДЕМИ ЮРІЯ | МОНЕТИ 99,9% КРАЇН СВІТУ

каталог монет нумізматичний словник

ЧЖУ | ZHU

Чжу (шу) – історична китайська монета віком понад два тисячоліття

Чжу або шу (англ. “Zhu”) – стародавня китайська монета, що випускалася протягом багатьох століть (за деякими /не перевіреними/ даними – від ІІ ст. до н.е. по VII ст. н.е.) із бронзи або заліза та, як правило, мала круглу форму з квадратним отвором по центру.

Знайти чіткі відомості про монету не вдалося: у мережі зустрічаються суперечливі дані. Так, найбільш рання монета даного найменування датована серединою ІІ ст. до н.е. Чи це перші чжу – невідомо. Найпізніші ж відносять до часів імперії Тан: VII-X ст. Зустрічаються різні номінали: 3, 5, 10, 20, 30, 40, 50 чжу (незмінно круглі монети з квадратним отвором для нанизування на мотузку). Також відомо про крупні номінали – 500 та 5000 чжу (так звані монети-ножі із вкрапленнями золота або позолотою).

На межі тисячоліть в обігу з’явилася неймовірна кількість підробок, зіпсованих монет… Ситуацію рятувати взявся імператор Ван Ман, який провів кілька грошових реформ, покликаних стандартизувати монетну систему, привести її до ладу. Задум завершився провалом та ще більшим безладом. Після експериментів Ван Мана (відновлення використання давно забутих раковин каурі, найрізноманітніші монети-мотиги, монети стандартної форми) у середині І ст. н.е. відновлюється випуск всім звичних монет номіналом 5 чжу (wu zhu). Проте за півтора століття їхня вага знизилась настільки, що монета в 5 чжу стала схожою на маленьке колечко без жодних написів… Пізніше з’явилися залізні чжу, вдвічі дешевші бронзових. Поступово монети чжу були витиснуті цянями (певний час існували паралельно), що надовго стали основними монетами Китаю.

Чжу Китаю | Zhu China

монета Китаю: 50 чжу (Zhu) – 10 (ND: без дати)монета Китаю: 50 чжу (Zhu) – 10 (ND: без дати)

монета Китаю: 50 чжу (zhu) – 10 (ND: без дати)

Із назвою монети чжу все просто: у Стародавньому Китаї чжу був одиницею вимірювання ваги, що рівнявся 0,56 г. Монети номіналом 1 чжу мали якраз таку вагу, тоді як крупніші номінали лише наближено відповідали даній величині: 100 чжу важили далеко не 56 г…

всі країни світу

монети України, Польщі, Росії, Австрії, Німеччини