КОЛЕКЦІЯ МОНЕТ ДЕМИ ЮРІЯ | МОНЕТИ 99,9% КРАЇН СВІТУ

каталог монет нумізматичний словник

ШУ | SHU

Шу – історична китайська монета віком понад два тисячоліття

Шу (англ. “Shu”) – стародавня китайська монета, що випускалася протягом багатьох століть (за деякими /не перевіреними/ даними – від ІІ ст. до н.е. по VII ст. н.е.) із бронзи або заліза та, як правило, мала круглу форму з квадратним отвором по центру.

Знайти чіткі відомості про монету не вдалося: у мережі зустрічаються суперечливі дані. Так, найбільш рання монета даного найменування датована серединою ІІ ст. до н.е. Чи це перші шу – невідомо. Найпізніші ж відносять до часів імперії Тан: VII-X ст. Зустрічаються різні номінали: 3, 5, 10, 20, 30, 40, 50 шу (незмінно круглі монети з квадратним отвором для нанизування на мотузку). Також відомо про крупні номінали – 500 та 5000 шу (так звані монети-ножі із вкрапленнями золота або позолотою).

На межі тисячоліть в обігу з’явилася неймовірна кількість підробок, зіпсованих монет… Ситуацію рятувати взявся імператор Ван Ман, який провів кілька грошових реформ, покликаних стандартизувати монетну систему, привести її до ладу. Задум завершився провалом та ще більшим безладом. Після експериментів Ван Мана (відновлення використання давно забутих раковин каурі, найрізноманітніші монети-мотиги, монети стандартної форми) у середині І ст. н.е. відновлюється випуск всім звичних монет номіналом 5 шу. Проте за півтора століття їхня вага знизилась настільки, що монета в 5 шу стала схожою на маленьке колечко без жодних написів… Пізніше з’явилися залізні шу, вдвічі дешевші бронзових. Поступово монети шу були витиснуті цянями (певний час існували паралельно), що надовго стали основними монетами Китаю.

Шу Китаю | Shu China

монета Китаю: 50 Шу (Shu) – 10 (ND: без дати)монета Китаю: 50 Шу (Shu) – 10 (ND: без дати)

монета Китаю: 50 Шу (Shu) – 10 (ND: без дати)

Із назвою монети шу все просто: у Стародавньому Китаї шу був одиницею вимірювання ваги, що рівнявся 0,56 г. Монети номіналом 1 шу мали якраз таку вагу, тоді як крупніші номінали лише наближено відповідали даній величині: 100 шу важили далеко не 56 г…

всі країни світу

монети України, Польщі, Росії, Австрії, Німеччини