каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

Сибірська монета – мідні гроші для Сибіру; 1766-1781 рр.Сибірські монети / Siberian coins: полушка, денга, 1, 2, 5 та 10 копійок

Полушка, 1769 – монета Російської імперії для Сибірської губернії

Полушка, 1769 /polushka/ – монета Російської імперії для Сибірської губернії


Сибірська монета (англ. "Siberian coin", рос. "Сибирская монета") – окремий тип мідних монет Російської імперії, що протягом 1766-1781 рр. карбувалися для обігу на територіях на схід від європейської частини імперії. Всі вони містили традиційний для того часу вензель Катерини ІІ, легенду "МОНЕТА СИБИРСКАЯ", а замість двоголового орла – два соболі з герба Сибірської губернії (крім полушки).

Гурт крупних номіналів (2, 5 та 10 копійок) перших років прикрашав напис "Колыванская медь". Потім від нього відмовились на користь шнуровидного гурта (для всіх номіналів).

Сибірська монета номіналом 10 копійок вважається найкрупнішою монетою Російської імперії регулярної емісії: її вага становила понад 64 грами!

До сибірських монет відносять ряд номіналів: полушка, денга, 1, 2, 5 та 10 копійок. Всі ці монети були випущені Сузунським монетним двором (зараз смт. Сузун Новосибірської області) із коливанської міді (зараз с. Коливань, Алтайський край). До речі, зустрічаються згадки про зразки 1763 та 1764 рр. Проте це були пробні "сибірські монети", виготовлені у Санкт-Петербурзі. Нині раритетні.

Яка ж історія появи сибірських монет?..

У другій половині XVIII ст. розпочинається активне освоєння Сибіру, безмежних природних ресурсів регіону. Відбувається масштабне переселення жителів Російської імперії на Схід. Виникає потреба в обігових грошових знаках – дрібних розмінних монетах у великих кількостях. Перевозити крупні мідні монети із європейської Росії у достатніх обсягах стало занадто дорого. У 1763 р. було прийнято рішення карбувати мідні монети безпосередньо в Сибіру. Вже за три роки новостворений Сузунський монетний двір випустив перші сибірські монети, що містили знак "КМ" – коливанська мідь / коливанська монета.

Цікавий момент: коливанська мідь, що використовувалась в якості сировини, являла собою побічний продукт при отриманні срібла та золота на коливанських родовищах. Технологія була далека від досконалості: в міді лишалося близько 0,79% срібла та 0,01% золота (на початку). Відтак, коливанська мідь виявилась відчутно дорожчою за чисту мідь.

Назва монети сибірської відображає регіон її використання: Сибір та Далекий Схід (Сибірська губернія Російської імперії).