каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

Силіква – основна римська монета зі срібла, що замінила денаріїСиліква / Siliqua: срібна монета Римської імперії з IV ст.

Силіква, 347-355 – монета Римської імперії

Силіква, 347-355 /siliqua/ – монета Римської імперії

Силіква (англ., лат. “Siliqua”) – основна срібна монета Римської імперії з 324 р. н.е. Прийшла на зміну денаріям (поступово їх витіснила). Становила 1/24 частину золотого соліда. Вага коливалась від 3,4 до 1,3 г (силіква була помітно тоншою за денарій).

Перша відома на сьогодні силіква датована 324 роком – період правління римського імператора Костянтина І Великого (перший християнин на троні, православний святий).

Відмінна риса силікви практично всіх випусків – характерне, добре пізнаване по стилістиці зображення у профіль правителя (імператора або ж імператриці) у діадемі.

Припинено випуск силікв у другій половині VII століття.

Яку назву мала ця монета тоді – достеменно невідомо. Одне зрозуміло: сучасні вчені назвали її силіквою від словосполучення на латині “siliqua graeca” – так називалось насіння ріжкового дерева, що використовувалось римлянами в якості одиниці ваги (0,19 г).

Хоча має місце і версія, згідно якої у Римі силіквою називали срібну монету, що коштувала стільки ж, скільки золото вагою в 1 силікву (0,19 г). На той час золото було дорожчим за срібло приблизно в 14 разів.

Силіква наприкінці V ст. у Франкському королівстві отримала назву денарій. Цей денарій і став срібною грошовою одиницею держави та поширився сусідніми землями.