каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

Сольдіно – дрібна монета Венеціанської республіки; ¼ гроссоСольдіно / Soldino: срібна та мідна венеціанська монета 14-16 століть

Сольдіно, ND (1610-1650) – монета Королівства Кандія (о. Крит; Венеціанська республіка)

Сольдіно, ND (1610-1650) /soldino/ – монета Королівства Кандія (о. Крит; Венеціанська республіка)

Сольдіно (італ. “Soldino”; у множ. “Soldini”) – дрібна срібна монета Венеціанської республіки протягом XIV-XVI століть; становила ¼ гроссо. Також сольдіні випускалися Венецією для Королівства Кандія (острів Крит) із міді у XVII ст. Крім того, зустрічаються суперечливі відомості про сольдіно інших державних утворень: Лозанського єпископства (зараз Швейцарія), Генуї та Карманьйоли (Італія), емісії французького короля Людовика XII для Мілану (герцогство Міланське, Італія)...

Перші сольдіні мали вагу близько 1 г та легко пізнаваний дизайн: зображення крилатого лева, що тримає лапою Євангеліє від Марка (у християнській літературі та мистецтві це – символ згаданого євангеліста, а також – символ Венеції, покровителем якої вважається Марк). Інший бік монети містив сюжет приклоніння дожа із прапором у руці перед Марком.

З часом вага сольдіно почала поступово знижуватись, доки не досягла позначки 0,4 г. Еволюції зазнав і зовнішній вигляд монети.

Орієнтовно на межі 15-16 ст. венеціанський сольдіно трансформувався у монету сольдо, що карбувалася до 1797 р.

Цікаво, що найбільш знані серед нумізматів сольдіні – срібні монети Венеціанської республіки, – не містили номіналу. Він взагалі не був зазначений (не рідкість для середньовічних монет). Проте вже на мідних сольдіні XVII ст. критського Королівства Кандія (колонія Венеції) номінал зазначено у явному вигляді: 1 Soldino / 4 Tornesi та 2½ Soldini 10 Tornesi (подвійний номінал).

Назва монети сольдіно, як і сольдо (певною мірою сольдіні – малий сольдо), однозначно походить від надзвичайно поширеної та авторитетної свого часу золотої римської монети солід.