КОЛЕКЦІЯ МОНЕТ ДЕМИ ЮРІЯ | МОНЕТИ 99,9% КРАЇН СВІТУ

каталог монет нумізматичний словник

СУМ | SOM

Монета сум у грошовому обігу країн світу

Сум (узб. лат. «so'm», узб. кир. «сўм»; англ. «som») – офіційна грошова одиниця Узбекистану з 1994 р. Поділяється на 100 тиїн: як і тенге Казахстану та сом Киргизстану.

Насправді ж узбецький сум було введено ще у 1992 р., але у формі купонів (аналог українських карбованців того ж періоду) – без запровадження випуску монет. Тільки через два роки Узбекистан розпочинає емісію повноцінної національної валюти. Перша ж монета найменування датована, як і розмінні тиїни, 1994 роком. Але це були лише ювілейні срібні 10 сумів (тираж – 1.000 шт.), приурочені до третьої річниці незалежності середньоазійської держави. Обігові монети з'являються у 1997 р. – 1, 5 та 10 сумів; легенди виконані кириличним варіантом шрифту. З 2000 р. узбецькі суми нової серії містять написи сучасним шрифтом – на латиниці.

Сум Узбекистану | Som Uzbekistan

1 сум Узбекистану = 100 тиїн

монета Узбекистану: 50 Сумів (Som) – 2001монета Узбекистану: 50 Сумів (Som) – 2001

монета Узбекистану: 50 Сумів (Som) – 2001

Узбецький сум, як і киргизький сом (до речі, англійською обидві валюти записуються як «som»), отримали свої назви від тюркського слова, що перекладається як «чистий» – вказівка на чистоту металу в стародавніх золотих монетах, що набули поширення свого часу на просторах Середньої Азії. За іронією власне золотих монет, сумів, Узбекистан жодного разу так і не випустив по сьогоднішній день. Цікаво, що у Радянському Союзі на рублях номінал вказувався мовами всіх республік, в тому числі й узбецькою та таджицькою – як «сўм» (киргизькою та казахською – «сом»).

всі країни світу

монети України, Польщі, Росії, Австрії, Німеччини