каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

Статер – давня золота, срібна та мідна монетаСтатер / Stater: переважно давньогрецька монета зі срібла та золота

Статер, орієнтовно 322 р. н.е. – монета Пантікапею (грецька колонія, Боспорське царство)

Статер, орієнтовно 322 р. н.е. /stater/ – мідна монета Пантікапею (грецька колонія, Боспорське царство)

Статер (англ. “Stater”) – одна із перших монет в історії людства; випускалася на землях стародавньої Лідії та Греції з VI століття до нашої ери. Є відомості про те, що два століття до появи цих монет статери вже використовувались як платіжний засіб у формі злитків.

У різний час статери виготовлялися з різних металів і сплавів: електруму (природній сплав срібла та золота – мінерал у формі самородків), золота, срібла і, навіть, міді (мова про так звані “деградовані статери” Боспорського царства, III-IV ст. н.е.).

Відповідно, не було постійним і співвідношення між статером та іншими грецькими монетами. Так, спочатку срібним статером називали тетрадрахму (монету вартістю в 4 драхми). Пізніше – дидрахму (2 драхми). Золотий же статер прирівнювався до 20-28 драхм (теж не константа).

Існували також і дробні частини статера: 1/2 – гемістатер, 1/3 – тріть, 1/4 – тетарте, 1/6 – гекта…

На території сучасної України досить поширеною монетою є нетиповий мідний статер Пантікапея (столиця Боспорського царства) – так званий, деградований: зіпсований постійним зниженням вмісту срібла статер. Ці монети боспорських правителів із династії Рескупорідів відзначаються вкрай сумнівною якістю. Мова, у першу чергу, про низьку кваліфікацію монетних майстрів.

Назва монети статер (інколи статир) за однією із версій у перекладі з давньогрецької значить “коромисло вагів”. Наскільки точний такий переклад – невідомо. Проте беззаперечно, що статером давні греки називали одиницю вимірювання ваги (первісно 50 статерів прирівнювалися до міни: тобто, орієнтовно, до 600 грамів).