КОЛЕКЦІЯ МОНЕТ ДЕМИ ЮРІЯ | МОНЕТИ 99,9% КРАЇН СВІТУ

каталог монет нумізматичний словник

ШТЮБЕР | STUBER

Монета штюбер у грошовому обігу країн світу

Штюбер, штубер або стубер (англ. «Stuber», нім. «Stüber») – старовинна німецька монета, що випускалася у XV-XIX століттях північно-західними та західними германськими землями спочатку зі срібла (білону), а пізніше з міді. Здебільшого виконував роль розмінної одиниці місцевих талерів (спочатку ж – золотих гульденів).

Монета штюбер з’явилася шляхом часткового запозичення традицій грошового обігу сусідніх Нідерландів. Річ у тім, що голландська срібна монета стейвер (стювер) на кінець XV століття поширилася далеко за межі країни, а на сусідніх німецьких землях (Східна Фризія, Йевер, Ольденбург, Юліх-Берг…) і взагалі стала ледь не рідною. Проте якість стейверів поступово знижувалась, – срібла у них ставало все менше. Саме на тлі таких тенденцій германська Фризія (у майбутньому – Ганновер) для стабілізації фінансової ситуації вводить власну монету – штюбер, яка швидко набула популярності на сусідніх територіях сучасної Німеччини. Майже за 3,5 століття випуску штюберів різними німецькими державними утвореннями на кордонах з Нідерландами монета завоювала значну популярність. Причина – масовість. Проте, незважаючи на велике різноманіття типів, представлених у період з 1490-х до 1820-х рр., у сучасних нумізматичних колекціях штюбер зустрічається не так часто…

Штюбер Німеччини | Stuber Germany

1 штюбер Німеччини = 1/10 віттена = 1/30 талера

монета Німеччини (Юліх-Берг): 1/2 Штюбера (Stuber) – 1790монета Німеччини (Юліх-Берг): 1/2 Штюбера (Stuber) – 1790

монета Німеччини (Юліх-Берг): 1/2 Штюбера (Stuber) – 1790

Що стосується назви монети штюбер, то тут існують певні протиріччя. Деякі джерела не вирізняють німецькі монети даного виду як окреме найменування, а відносять їх до місцевих різновидів нідерландських стейверів. Тим не менше, як правило штюбер та його прототип – стейвер, – вважаються окремими нумізматичними одиницями. Більше того, на початку ХХ ст. в Австрії розглядався сценарій запровадження штюбера як розмінної монети австрійського шилінга. Проте далі проекту справа не пішла; переміг альтернативний варіант – грош.

всі країни світу

монети України, Польщі, Росії, Австрії, Німеччини