КОЛЕКЦІЯ МОНЕТ ДЕМИ ЮРІЯ | МОНЕТИ 99,9% КРАЇН СВІТУ

каталог монет нумізматичний словник

СТЕЙВЕР | STUIVER

Монета стейвер у грошовому обігу країн світу

Стейвер або стювер (нід., англ. «Stuiver») – старовинна монета Нідерландів та кількох її колишніх колоніальних володінь: Цейлону, Кюрасао, Нідерландської Ост-Індії… Випускалася в XV-XIX століттях: спочатку зі срібла, пізніше – з міді.

Нідерланди. Перші стейвери з’явилися в середині XV ст. в Антверпені (зараз Бельгія): на той час – нідерландському купецькому місті. Це була низькопробна дрібна срібна (білонна) монета номіналів 1 та 2 стейвери (позначалася «1S» та «2S»). Зовсім скоро подібні монети почали випускатися Амстердамом та Утрехтом. Після звільнення нідерландських земель з-під іспанського впливу у XVII ст. стейвери стали карбуватися новоствореною Республікою Семи Об'єднаних Нідерландів. Характерним сюжетом для 1 стейвера («1S») був пучок стріл, для двох («2S») – лев. Востаннє на території Європи монета побачила світ на початку XIX століття у Голландському королівстві. На зміну стейверам, що прирівнювалися до 8 дуйтів, у 1817 р. в якості розмінної монети місцевого гульдена прийшли центи. Було запроваджено десяткову грошову систему.

Цейлон. Протягом XVII-XVIII століть значна частина сучасного острову Шрі-Ланка належала Нідерландам. Тому й не дивно, що в грошовому обігу тодішнього Цейлону, як і на землях метрополії, значного поширення набули мідні та срібні стейвери (подеколи дивної, продовгуватої, форми). Продовжився випуск монети на острові й після приходу британців замість нідерландців (кінець XVIII – початок ХІХ ст.). Тоді написання назви змінилося зі «Stuiver» на «Stiver». Головний сюжет цейлонських стейверів британського періоду – зображення слона (основний елемент тодішнього герба).

Кюрасао. Декілька століть тому нідерландський вплив відчувався по всій планеті. Ось чому природньо, що стейвери побачили світ не лише в Європі та Азії, але й у західній півкулі: зокрема, на Кюрасао – найбільшому серед Нідерландських Антильських островів (Карибське море). За виключенням кількох типів токенів та надчеканів ХІХ ст., монета з легендою «Stuiver, Curacao» була випущена лише одного разу – у 1822 р. (білон, тираж: 529.000 шт.).

Нідерландська Ост-Індія. Востаннє в історії стейвери використовувались на території сучасної Індонезії – колишнього колоніального володіння Нідерландська Ост-Індія. Так, після випуску перших монет цього найменування у 1644 році (литі мідні стейвери Голландської Ост-Індійської компанії), їхня емісія з перервами тривала до 1836 року.

Стейвер Нідерландів | Stuiver Netherlands

1 стейвер Нідерландів = 8 дуйтів = 1/20 гульдена

монета Нідерландів (Голландії): 2 Стейвери (Stuivers) – 1780монета Нідерландів (Голландії): 2 Стейвери (Stuivers) – 1780

монета Нідерландів (Голландії): 2 Стейвери (Stuivers) – 1780

Стейвер Цейлону | Stuiver (Stiver) Ceylon

1 стейвер Цейлону = 4 дуйти

Стейвер Кюрасао | Stuiver Curacao

1 стейвер Кюрасао = 1/6 реаала

Стейвер Нідерландської Ост-Індії | Stuiver Netherlands East Indies

1 стейвер Нідерландської Ост-Індії = 8 дуйтів = 1/20 гульдена

Назва монети стейвер походить від голландського слова «Stuiven» – «Іскритися»: від зображеного на перших різновидах стейверів променистого (іскристого) кременю з Ордену Золотого руна. Ланцюг лицарського ордену виконано із золотих ланок у формі кременів та кресал, результат тертя яких одне об одного – іскри.

всі країни світу

монети України, Польщі, Росії, Австрії, Німеччини