каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

Стейвер-бонк – монета (зливок або ж бонк) о. Ява 1796-1818 рр.Стейвер-бонк / Stuiver Bonk: мідний монетоподібний прямокутниий зливок Нідерландської Ост-Індії

2 Стейвер-бонка, 1810 – монета Нідерландської Ост-Індії (м. Батавія на о. Ява; сучасна Індонезія)

2 Стейвер-бонка, 1810 /stuiver bonk/ – монета Нідерландської Ост-Індії (м. Батавія на о. Ява; сучасна Індонезія)

Стейвер-бонк (англ. “Stuiver Bonk”) – умовна назва монетоподібних мідних прямокутних зливків Нідерландської Ост-Індії (до 1798 р. – Голландської Ост-Індійської компанії /нід. "Vereenigde Oostindische Compagnie", VOC/). Випускалися на о. Ява (сучасна Індонезія) з 1796 по 1818 рр. Більшістю каталогів вважаються монетами.

Перший час монети для Голландської Індії карбувалися в метрополії – на території Нідерландів. Проте в середині XVIII ст. у м. Батавія (сучасна Джакарта, столиця Індонезії) відкрився місцевий монетний двір. Емісія монет сконцентрувалася на о. Ява.

У 1796 р. через дефіцит грошових знаків розпочинається випуск тимчасових замінників звичних монет. З Японії було імпортовано партію довгих мідних брусків. Кожен із них розрубувався на прямокутні заготовки різних розмірів із подальшим нанесенням вручну номіналу (в стейверах) з одного боку та дати – з іншого. Так на світ і з’явилися стейвер-бонки. Відомо кілька типів: ½, 1, 2 та 8 стейверів (номінали вказувались у скороченому форматі, наприклад: 1 S, 2 S...). Найбільші важили понад 150 грамів. З часом розмір стейвер-бонків почав поступово зменшуватись і наприкінці емісії їхня вага не перевищувала 10 г.

Назва стейвер-бонк відображає сутність цієї, строго кажучи, не зовсім монети: номінал – “стейвер” (стара нідерландська монета), формат грошового знаку – “бонк” (відрубаний шматок мідного зливка неправильної, близької до прямокутної, форми).

Взагалі бонками зазвичай називають масивні мідні зливки, що в давнину використовувались на о. Ява в якості грошей. Слово “бонк” у перекладі з нідерландської мови означає “великий шматок” (це поширена, але не підтверджена версія).

До речі, у чомусь простежується спорідненість стейвер-бонків із макукінами – відрізаними від циліндричного зливка круглими (з подальшим кустарним обрізанням до потрібної ваги) шматками срібла із нанесеними на них іспанськими гербами.

І стейвер-бонки, і макукіни зарубіжні нумізматичні джерела відносять до так званих “Hammered coinage” – “Монет ручного карбування” (на відміну від раніших монет, виготовлених методом лиття, та пізніших – машинним карбуванням).