каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

Свідницький полугрош – масова підробка коронного полугроша (XVI ст.)Свідницький полугрош / Swidnica polgrosz: срібна монета Сілезії 1517-1526 рр.

Свідницький полугрош, 1520 – підробка монети Польщі (Сілезія; король Угорщини і Богемії Людовик ІІ Ягеллончик)

Свідницький полугрош, 1520 /swidnica polgrosz/ – підробка монети Польщі (Сілезія; король Угорщини і Богемії Людовик ІІ Ягеллончик)


Свідницький полугрош (польськ. “Półgrosz świdnicki”, англ. “Swidnica polgrosz /1/2 groschen/”) – дрібна срібна монета Сілезії, що карбувалася протягом 1517-1526 рр. у м. Свідниця (Королівство Богемія на той час) королем Угорщини і Богемії Людовиком ІІ Ягеллончиком з метою завдати шкоди грошовому обігу сусідньої Польщі. Сьогодні місто Свідниця знаходиться на польській території...

У світовій нумізматиці свідницькі полугроши – не просто рядові монети, а ціле явище: нестандартне, цікаве, у чомусь навіть повчальне…

Річ у тім, що карбувалися вони в Сілезії, але, по-перше, виглядали точно як коронні полугроши сусідньої Польщі (за виключенням іншої легенди і дещо нижчої якості срібла та ваги – неграмотному у переважній своїй більшості населенню помітити підміну найчастіше не вдавалося), по-друге, використовувались саме на землях Польщі, а не в Сілезії.

Виготовлення підробок монет у Середньовічній Європі – не рідкість. Досить часто шахраями випускалися копії певних срібних монет із міді або ж срібла нижчої якості. Траплялося значне зниження ваги. Але у даному випадку мало місце не лише виготовлення підробок на державному рівні в дуже серйозних масштабах, але й свідоме недотримання повної схожості з оригіналом. Цікаво, що дизайн свідницьких полугрошів було збережено ідентичним дизайну оригінальних коронних полугрошів, але легенду не просто дещо відкориговано, а замінено на абсолютно інший текст. Більше того, вказано зовсім іншого правителя! – Так, замість “MONETA SIGISMVNDI - REGIS POLONIE” (“монета Сигізмунда - Королівство Польське”) на коронних полугрошах на полугрошах міста Свідниця красувалася легенда “LVDOVICVS R VN ET BO - CIVITAS SWIEN /SWIENIC або SWEINICZ/” (“Людовик король Угорщини та Богемії - місто Свідниця”).

Мова про те, що це було, по своїй суті, масштабне, масове виготовлення Сілезією підробок у шкоду економіці сусідньої держави та задля політичної дестабілізації.

Майже відразу після появи цього вкрай небезпечного явища, з ним почали боротися. На перших етапах шкідлива монета вилучалася з обігу. Її заборонили до використання та завезення із Сілезії. Ефективність рішення виявилась занадто низькою. Далі взагалі перестали пропускати сілезьких купців на територію Польщі, ввели жорстокі покарання за розповсюдження підробок. Незважаючи на все це, майже 10 років свідницький полугрош перемогти не вдавалося. Зрештою, їх дозволили використовувати, але по удвічі нижчому курсу.

Закінчилося все остаточним повним вилученням монети з її подальшою утилізацією на польських монетних дворах. Незважаючи на знищення (переплавку) мільйонів екземплярів, свідницький полугрош і досі, через 5 століть, не вважається рідкістю в нумізматичних колекціях. Це говорить про безпрецедентний масштаб авантюри Людовика / Лайоша Ягеллончика.

Назва монети свідницький полугрош вказує на центр емісії: м. Свідниця (сучасна Польща; до 1526 року – Богемія, Священна Римська імперія).