КОЛЕКЦІЯ МОНЕТ ДЕМИ ЮРІЯ | МОНЕТИ 99,9% КРАЇН СВІТУ

каталог монет нумізматичний словник

ШОСТАК | SZOSTAK

Шостак (6 грошів) – старовинна, переважно польська, монета

Шостак (польськ. “Szóstak”) – історична срібна монета Королівства Польського, Великого князівства Литовського та Речі Посполитої (союз двох перших держав). Карбувався протягом 1528-1795 рр. 1 шостак = 6 грошів.

З’явившись вперше в 1528 р. у польському місті Торунь, шостак швидко набув значного поширення по всій країні. Емісію здійснювали також Познань, Краків, Люблін, Мальборк, Бидгощ, Всхова, Гданськ… Є навіть підтверджені дані про випуск шостаків на території сучасної України – у Львові (1656-1662 рр.). Менш ніж за два десятиліття їх почали карбувати в Литві. У 1569 р. відбулося об’єднання польських та литовських земель в єдину потужну державу – Річ Посполиту. Випуск шостаків не припинився. Відтепер на них містився подвійний герб новоствореного багатонаціонального утворення: польський білий орел та литовська “погоня”.

Вага монети відчутно змінювалась у різні часи: від 4 г і менше до понад 12 г. Так само не була постійною і чистота металу: зустрічалися і дуже якісні срібні шостаки, і білонні (низькопробне срібло), навіть мідні (мова про випуски 1794-1795 рр.; проте Стандартні каталоги монет світу Краузе стверджують, що ці монети теж виготовлені з білону)…

Монети в 6 грошів крім вищеназваних держав також випускали: Курляндія (історичний регіон сучасної Латвії), Трансільванія (територія Румунії), німецькі землі (Бранденбург, Брауншвейг, Магдебург та ін.)... Правда, як правило, ці монети шостаками все ж не називають.

Останні шостаки датуються 1795 роком (3-й поділ Речі Посполитої; союзна держава припинила своє існування).

Шостак Польщі | Szostak Poland

шостак = 6 грошів

монета Польщі: Шостак (Szostak) – 1683

монета Польщі: Шостак (Szostak) – 1683

Шостак Литви | Szostak Lithuania

шостак = 6 грошів

Назва монети шостак, що прирівнювалась до 6 грошів, очевидно, повʼязана з її вартістю. Польською “шість” – “sześć”. Розрізняють також наступні монети з цього ж ряду номіналів: полугрош (0,5 гроша), півторак (1,5 гроша) та трояк (3 гроша).

всі країни світу

монети України, Польщі, Росії, Австрії, Німеччини