каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

Танка – давня індійська монета зі срібла та мідіТанка / Таnkа: стара монета султанатів Індії – Гуджаратського, Малавського, Бенгальського...

Танка, 1401-1441 – монета Джаунпурського князівства (Індія)

Танка, 1401-1441 /tanka/ – монета Джаунпурського князівства (Індія)


Танка (англ. “Tanka”) – історична, переважно індійська, монета. Виготовлялася протягом декількох століть із різних металів: мідь, срібло і, навіть, золото.

Масова емісія танок відноситься до початку XIV століття (Делійський султанат). Проте є відомості про монети із номіналом танка дещо більш ранніх періодів.

Відверто кажучи, з танками ситуація заплутана: різні метали, форми монет, періоди, емітенти, сюжети. Складно виокремити характерну рису, спільну для всіх монет даного типу. Так, для прикладу, відомо про одночасне співіснування мідної (прямокутної) та срібної (круглої) танки Імперії Великих Моголів одного і того ж періоду (друга половина XVI століття)...

Частіше за інші в нумізматичних колекціях зустрічаються індійські мідні та срібні найрізноманітніші по дизайну танки періоду XV-XVI століть (ряд ісламських державних утворень на півострові Індостан: Гуджаратський султанат, Малавський султанат, Бенгальський султанат, Бахманідський султанат...).

Також відомо про монету танка на землях середньовічної Середньої Азії: держави Шейбанідів, Тимуридів… Найбільш пізні подібні монети датовані початком XVII ст.

Історія появи назви монети танка надзвичайно тісно переплетена із подібними нумізматичними термінами: така (також здебільшого Індія), такка (Бангладеш), тангка (Тибет, Непал), танк (Кілікійська Вірменія). Швидше за все, згадані назви походять із санскриту та у перекладі означають “гроші” (на жаль, це лише припущення на основі аналізу багатьох джерел).

Подеколи, як на мене – помилково, в один ряд зі згаданими ставлять і монетні назви тюркського походження: тенге, танга, таньга. Ці терміни, як вважають спеціалісти, утворилися від слова тамга (родовий або особистий знак у кочових народів Азії).