КОЛЕКЦІЯ МОНЕТ ДЕМИ ЮРІЯ | МОНЕТИ 99,9% КРАЇН СВІТУ

каталог монет нумізматичний словник

ТАНЬГА | TENGA

Монета таньга у грошовому обігу країн світу

Таньга (англ. «Tenga») – історична грошова одиниця трьох державних утворень на території сучасного Узбекистану: Бухарського ханства (з 1785 р. – емірату), Хорезму (у вітчизняній літературі – Хівинське ханство, за назвою столиці, – міста Хіва) та Кокандського ханства. Станом на початок ХХ ст. всі вони були розформовані. Крім того, протягом 1995-2000 років таньга формально вважалася розмінною монетою таджицького рубля, хоча ні монет, ні банкнот такого найменування жодного разу випущено не було.

У Стандартних каталогах монет світу Краузе монети кожного з вищезгаданих ханств, у тому числі й таньги, відносяться до розділу англ. «Central Asia» («Центральна Азія»). У своїй переважній більшості бухарська, хівинська та кокандська таньга карбувалася зі срібла. Проте траплялися й виключення з цього правила: наприклад, у 1918-1920 рр. Бухарський емірат випустив монети в 1, 2, 3, 4, 5, 10 і 20 таньг із міді, бронзи та латуні. В якості розмінної монети таньги використовувались фулуси/фалуси (пули).

Таньга Центральної Азії | Tenga Central Asia

1 таньга Центральної Азії = 64 фулуси (та інші співвідношення)

монета Центральної Азії (Бухара): 1 Таньга (Tenga) – 1882монета Центральної Азії (Бухара): 1 Таньга (Tenga) – 1882

монета Центральної Азії (Бухара): 1 Таньга (Tenga) – 1882

За однією з версій назва монети таньга (відповідно, тенге Казахстану та Туркменістану також) походить від тюркського терміну «тамга», яким позначали монетний штемпель, знак на монеті. Проте є відомості й про іншу етимологію назви монети – таньга як міра ваги. Цікаво, що саме ця монета стала прототипом російської монети «деньга», від назви якої, у свою чергу, походить слово «деньги».

всі країни світу

монети України, Польщі, Росії, Австрії, Німеччини