каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

Тестон – срібна монета із портретами правителів Франції та ІталіїТестон / Teston (Testone): історична срібна монета французьких та італійських держав

Тестон, 1582-1608 – монета Герцогства Лотарингія (Франція)

Тестон, 1582-1608 /teston/ – монета Герцогства Лотарингія (Франція)

Тестон (італ. “Testone”, франц. “Teston”) – досить крупна, понад 9 грамів, срібна монета державних утворень на території Італії (XV-XVIII ст.) та Франції (XVI ст.). Основна особливість монети: портрет діючого правителя (на той час досить нетиповий сюжет).

Італійський тестон (testone) використовувався рядом держав Апеннінського півострову протягом трьох століть. Вперше викарбуваний у Мілані (Міланське герцогство) в 1474 році. На той час (пізнє Середньовіччя) портрет правлячого монарха на монеті не був поширеним сюжетом. Досить нетиповою була також висока чистота срібла та значна вага монети, що не змінювались десятиліттями. Відтак, тестон (його аналоги) широко поширився на сусідніх землях. Відомо про існування італійських монет номіналів 1, 2, 3 та 4 тестони.

Французький тестон (teston) з’явився як наслідування італійського прототипу і став першою в історії монетою Франції, яку прикрашав реальний портрет правлячого короля. Рішення про початок карбування тестонів прийняв король Людовик XII у першій чверті XVI століття. Незважаючи на високу якість монети, її випуск було припинено відносно швидко – вже у 1577 році. Серед нумізматів відомо про існування срібних французьких тестонів Людовика XII, Франциска I, Генріха II, Карла IX та Генріха III. Також розрізняють регіональні емісії тестонів: Князівство Домб, Герцогство Лотарингія, Королівство Наварра, Князівство Оранії та ін.

Назва монети тестон безпосередньо пов’язана із домінуючим сюжетом: у перекладі з італійської “testa” значить “голова” (портрет правителя; “testone” – велика голова). Французи ж, судячи зі всього, просто запозичили термін (“teston”). Також відомо про подібні монети інших країн: тостао (Португалія, Бразилія), тестун (Англія, Шотландія).