каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

Тетрадрахма – срібна монета Стародавньої Греції, рівна 4 драхмамТетрадрахма / Tetradrachm: переважно історична крупна грецька монета зі срібла

Тетрадрахма, ND (орієнтовно: 160-190 рр. н.е.) – монета Стародавньої Індії (Кушанська імперія / Бактрія)

Тетрадрахма, ND (орієнтовно: 160-190 рр. н.е.) /tetradrachm/ – монета Стародавньої Індії (Кушанська імперія / Бактрія)


Тетрадрахма (англ. “Tetradrachm”, грецьк. “τετράδραχμον”) – крупна історична срібна монета, рівна 4 драхмам. Вважається монетою, перш за все, Стародавньої Греції. Таке твердження є загальноприйнятим. Проте не всім відомо, але в нумізматиці також розглядаються ще й тетрадрахми не грецькі та, навіть, не зі срібла.

Найбільш ранньою тетрадрахмою вважається давньогрецька монета початку VI ст. до н.е. міста Афіни. Саме її (відомо кілька типів) можна назвати класичною тетрадрахмою та однією із найбільш пізнаваних серед нумізматів монет світу всіх часів і народів (більше того, її зображення зустрічається на ряді монет різних сучасних держав). Ця знакова монета містила портрет богині Афіни, зображення сови (символ мудрості) та напис “ΑΘΕ” (вказівка на походження монети саме із Афін). Вага – близько 17 г.

Також широковідомими є тетрадрахми Олексаксандра Македонського.

Надалі протягом декількох століть побачили світ сотні типів срібних тетрадрахм грецьких міст та колоній, що мали подібну до афінського прототипу вагу.

Окремо виділяють численні кельтські тетрадрахми із, як правило, характерним примітивним зображенням коня та мінімалістичним стилізованим портретом.

Час від часу на аукціонах трапляються римські провінційні тетрадрахми (срібло, білон, потін, бронза, мідь), що перебували в обігу територій на землях сучасного Єгипту (Олександрія), Сирії (Антіохія), Туреччини (Каппадокія)... Спочатку такі монети прирівнювались до 4, а пізніше – до 3 римських денаріїв.

Осторонь стоять мідні / бронзові тетрадрахми Кушанської імперії. Найчастіше в колекціях можна зустріти подібні монети кушанських правителів Канішки та Хувішки.

Назва монети тетрадрахма у дослівному перекладі з грецької означає “чотири драхми” (від грецьк. “τετρα” – чотири). По аналогії у Стародавній Греції випускалися також інші дробні номінали драхми – гемідрахма (пів драхми), дідрахма (дві драхми), трідрахма (три драхми)...