каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

Тетрасарій (4 асарії) – монета Ольвії, Тіри, Херсонесу, Фракії, Мезії, Нікеї…Тетрасарій / Tetrassarion: монета давньогрецьких колоній Чорноморського регіону

Тетрасарій, орієнтовно I-II ст. н.е. – монета Ольвії (грецька колонія)

Тетрасарій, орієнтовно I-II ст. н.е. /tetrassarion/ – монета Ольвії (грецька колонія)

Тетрасарій або тетрасаріон (англ. “Tetrassarion”) – мідна або ж бронзова монета переважно грецьких поселень на берегах Чорного моря у період римського панування: із середини І ст. н.е. Прирівнювався до 4 асаріїв.

Серед нумізматів, принаймні вітчизняних, найбільш відомими є тетрасарії Ольвії, Тіри, Херсонесу, Фракії, Мезії, Нікеї…

Насправді, з тетрасаріями досить заплутана ситуація… Річ у тім, що монета, як правило, випускалася на території поселень греків, де завжди до того панували саме грецькі монети – оболи, халки, драхми… Але на початку нашої ери ці міста потрапляють під тотальний вплив Риму, де широко використовували аси. Ось тоді і з’являється асарій (певною мірою похідна чи то споріднена асу монета), який можна віднести до римської грошової системи, та тетрасарій – чотири асарії…

Тобто, емісію асаріїв та тетрасаріїв більшість нумізматичних джерел відносять до грецьких поселень, тоді як ас – суто римська монета.

У колекціях українських нумізматів чи не найпростіше знайти тетрасарії Ольвії (заснована вихідцями з Мілета грецька колонія в дельтах Південного Буга та Дніпра – нині Миколаївська область, Україна). Кожна така монета містить зображення Аполлона із рисами правлячого архонта (правителя) та орла. Майже всі подібні тетрасарії містять надчекани. Часто тавро наносилося вдруге і, навіть, втретє… У такий спосіб або підтверджувалась актуальність вказаного номіналу, або ж номінал змінювався на вищий чи нижчий.

Назва монети тетрасарій пов’язана із грецьким словом “τέσσερα” (tetras) – “чотири” та означає рівність монети чотирьом асаріям.