каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

Торнезелло – низькоякісна білонна монета колоній ВенеціїТорнезелло / Tornesello: монета венеціанських володінь (Греція та Далмація)

Торнезелло, ND (1382-1400) – монета колоніальних володінь Венеціанської республіки на території сучасної Греції та Далмації

Торнезелло, ND (1382-1400) /tornesello/ – монета колоніальних володінь Венеціанської республіки на території сучасної Греції та Далмації


Торнезелло (італ., англ. “Tornesello”) – низькоякісна білонна монета венеціанських колоній на території Греції та Далмації. Випускалася протягом двох століть поспіль: із середини XIV до середини XVI століть.

Монету введено в наслідування популярним на той час французьким гро турнуа (турським грошам).

Середньовічні жителі згаданих венеціанських колоніальних володінь на Балканах у якості грошей широко використовували срібні англійські стерлінги, кожен із яких обмінювався на 4 турські гроши.

Венеція, як метрополія, вирішила навести лад у строкатій фінансовій сфері своїх володінь. Так, замість стерлінга у 1353 році було введено новий, низькопробний, сольдо. А в якості його розмінної монети якраз і запроваджений торнезелло, зовні подібний до турського гроша: також на аверсі містилося зображення хреста в оточенні кругової легенди, але замість зображення міської брами (символ міста Тур) на реверсі красувався символ Венеції – Лев святого Марка. Також зазначалося ім’я правлячого дожа: Джованні Граденіго, Джованні Дельфіно, Лоренцо Челсі, Марко Корнаро, Андреа Контаріні, Антоніо Веньєр і т.д.

От тільки на цьому подібність торнезелло до гро турнуа закінчується… Монета Венеції використовувалась виключно лише в її балканських колоніальних володіннях, виготовлялася зі срібла вкрай низької якості (всього лиш 0,08 грамів благородного металу при загальній вазі 0,75 г), а якість карбування часто була незадовільною. Не рідкість, коли зображення хреста на аверсі монети “перебивалося” наскрізь; ум’ятина у формі хреста часто перекривала зображення лева на реверсі, робивши його практично непізнаваним.

Монета (певною мірою кредитна) були вигідною Венеції, відтак випускалася у значних кількостях. Місцеве ж населення неохоче сприйняло серйозно переоцінений торнезелло…

Цікаво, що приклад використання торнезелло яскраво проілюстрував знаменитий Закон Грешема з економіки: “Переоцінені державою гроші витіснять з обороту недооцінені державою гроші” (інколи помилково формулюється як “Погані гроші витісняють гарні”). Торнезелло, який під загрозою серйозних санкцій став обов’язковим платіжним засобом на колоніальних землях, досить швидко витіснив інші, більш якісні, монети.

Емісія монети припинилася після завоювання згаданих територій Османською імперією.

Підсумовуючи: торнезелло становив 1/4 частину венеціанського сольдо та поділявся на 3 пікколо (найдрібніший номінал монет Венеції вказаного періоду). Метрополією не використовувався; виключно колоніальна монета.

Назва монети торнезелло походить від найменування свого прототипу – турського гроша: франц. “Gros Tournois”.