каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

Трамбійо – мідна монета князівств Індії до середини XX ст.; 1/2 докдоТрамбійо / Trambiyo вже неіснуючих індійських тубільних князівств та царств

Трамбійо, 1943 /trambiyo/ – монета князівства Кач (Індія)

Трамбійо, 1943 /trambiyo/ – монета князівства Кач (Індія)


Трамбійо (англ. “Trambiyo”) – історична дрібна індійська мідна монета. Випускалася до середини XX ст. кількома тубільними князівствами / царствами Індії. Здебільшого відома серед нумізматів як розмінна монета штату (князівства) Кач /Kutch/.

Відстежити появу найперших монет номіналу трамбійо досить складно. Проте достеменно відомо, що в середині XVII століття вони вже випускалися. Емісію цієї не крупної (близько 4 г) як на той час мідної монети здійснювали правителі саме князівства Кач. Також відомо про існування 1/2 трамбійо (близько 1 г).

Два мідних трамбійо прирівнювались до одного мідного докдо, також три трамбійо були еквівалентні одному джингло. Крім мідних використовувались і срібні монети, наприклад, корі (48 трамбійо).

Крім князівства Кач трамбійо інколи випускали також тубільні князівства Наванагар (NAWANAGAR), Порбандар (PORBANDAR), Бхавнагар (BHAUNAGAR). Всі вони перебували під британським протекторатом.

У нумізматичних колекціях зустрічаються трамбійо XVI, XVII, XVIII, XIX та XX століть. Останні в історії монети цього найменування датовані 1944 роком. Цікаво, що на пізніх трамбійо та інших тогочасних монетах князівства Кач замість згадки про місцевих правителів зазначалося ім’я британських королів (водночас, імператорів Індії): Едуарда VII, Георга V, Георга VI…

Назва монети трамбійо, швидше за все, походить від давнього слова “tāmrá” (санскрит) – мідний, темно-червоний. Мовою народу князівства Кач термін “trāmbhyo” значить “мідь”.