каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

Торнер – мідна монета Королівства Шотландія у 17 століттіТорнер / Turner: шотландська дрібна монета XVII ст.; 2 пенси

Торнер, 1632-1639 /turner/ – монета Шотландії (Королівство Шотландія)

Торнер, 1632-1639 /turner/ – монета Шотландії (Королівство Шотландія)


Торнер, турнер (англ. “Turner”) або ж бодл (англ. “Bodle”) – дрібна мідна монета Шотландії, що карбувалася королівством у XVII столітті перед його входженням до складу Великої Британії. Еквівалент 2 пенсів.

Двопенсова шотландська мідна монета випускалася у різний час. Проте зазвичай лише монету даного типу періоду 1632-1697 рр. називають торнером (деякі джерела до торнерів відносять також двопенсові монети 20-х років XVII ст.).

Відомо про існування щонайменше трьох типів торнерів Шотландії, але всіх їх пов’язує характерна спільна риса: зображення будяка (національна рослина, напівофіційний символ Шотландії; англ. “Thistle”, рос. “Чертополох”) на реверсі монети. Також спільною рисою є маленький розмір та вага: як правило – до 1 г.

На аверсах торнерів 1-го типу (1632-1639 рр.) зображено корону та напис “C. II R.”; 2-го типу (1642-1663 рр.) – корону та “C. R.” або ж “C. R.” і окремо “ІІ”; 3-го типу (1677-1697 рр.) – корону і складені навхрест скіпетр та меч.

В колекціях українських нумізматів монетка зустрічається. Вона не є раритетом. Проте стан торнерів здебільшого вкрай “сумний”...

Назва монети торнер, швидше за все (так стверджують західні інформаційні джерела), походить від найменування французьких торнезів: від франц. “Tournois”; “Gros Tournois”. До речі, шотландську монету 2 пенси в XVII столітті називали як торнером, так і, дещо пізніше, бодлом (на честь мінцмейстера із прізвищем Bothwell)...