каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

Тимф – польська білонна монета 1663-1666 рр.Тимф / Tymf: монета Речі Посполитої (польський злотий XVII ст.)

Тимф, 1665 /tymf/ – монета Речі Посполитої (Польща)

Тимф, 1665 /tymf/ – монета Речі Посполитої (Польща)


Тимф (польськ. “Tymf”) – низькоякісна досить крупна білонна монета Речі Посполитої (діаметр: 31 мм, вага: 6,72 г – 50% чистого срібла). Поруч із мідними боратинками або ж польсько-литовськими солідами випускався протягом 1663-1666 рр. в якості кредитних грошей. Номінальна вартість – 30 польських грошів; фактично ж – 12-15 грошів; зрідка прирівнювався до орта (18 грошів).

На початку карбування монети її вважали злотим: з кінця XV століття 30 грошів мали саме таку назву. З часом тимф прирівняли до орта (18 грошів), але через надто низький вміст срібла монета знецінилась ще суттєвіше.

Цікаво, що серед нумізматів тимфи, хоч і випущено їх було понад 10 мільйонів штук, найчастіше зустрічаються у вкрай поганому стані (низька якість металу, тривалий період активного використання...).

Характерна риса монети: напис латиною “DAT PRETIVM SERVATA SALVS POTIORQ METALLO EST” (“Бажання порятунку Вітчизни перевищує ціну металу”) та монограма короля Яна II Казимира – “ICR” (IOANNES CASIMIRUS REX). Літера “R” у монограмі найчастіше менша за “С”. Лише на монетах, викарбуваних у Львові – навпаки.

У більш широкому розумінні тимфом, інколи, називають й інші польські монети номіналом 18 грошів, випущені після 1666 р. (зокрема, у XVIII ст.), а також подібні за параметрами тогочасні монети Пруссії і, навіть, Російської імперії – для територій, окупованих у ході Північної та Семирічної воєн.

Назва монети тимф (зустрічається також написання “тинф”, “тимпф”) хоч і не відображена на монеті (номінал вказано як “XXX Gro Pol” – “30 польських грошів”), проте широко вживалася вже в період її обігу.

Чому ж тоді “тимф”? – Все просто: річ у тім, що в другій половині XVII ст. польськими королівськими монетними дворами керував (більше того – орендував їх) Андреас (Андрій) Тимф. У непростий для Речі Посполитої час якраз він став автором ідеї емісії кредитних монет – грошових знаків, на яких номінал вказувався вищий за реальну вартість металу (срібла), що йшов на карбування монети. Дуже швидко за цими неякісними монетами закріпилася назва тимф або ортовий тимф. У грошовому обігу вони впевнено витіснили повноцінні срібні монети, що осіли “на руках”. Розпочалася інфляція, розлад економіки…