каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

Монета-колесо – стародавня лита монета Істрії (V ст. до н.е.)Монета-колесо Істрії / Wheel Coin of Istros: мідна протомонета грецького поселення

монета-колесо (wheel coin), V ст. до н.е. – монета Істрії (Греція)

Монета-колесо /wheel coin/, V ст. до н.е. – монета Істрії (Греція)


Монета-колесо, Істрія (“Wheel Coin, Istros”) – антична дрібна монета Істрії (стародавнє грецьке місто на чорноморському узбережжі сучасної Румунії, яке пізніше увійшло до складу Римської провінції Мезія). Виготовлялася методом лиття із міді орієнтовно у V столітті до нашої ери.

Поруч з іншими мідними та бронзовими протомонетами – у формі невеличких дельфінчиків та наконечників стріл (Ольвія), – монета-колесо Істрії широко використовувалась у торгівлі між грецькими поселеннями Причорномор’я (Ольвія, Істрія, Одессос, Аполлонія, Борисфен...) та сусідніми народами (наприклад, скіфами).

За припущеннями, підкріпленими численними археологічними знахідками, литі грошові знаки Істрії використовувались досить довго – кілька століть: до їхнього витіснення грецькими та римськими карбованими монетами.

Оформлення монети-колеса було простим, навіть примітивним: з одного боку напис “IΣT”, з іншого – дві перпендикулярні лінії /4 спиці/ з точкою посередині (ймовірно, вісь та спиці колеса). Вага зустрічається різна, але практично завжди – близько 1 г. Хоча на нумізматичних аукціонах зрідка можна зустріти й майже удвічі крупніші екземпляри; достеменно невідомо, чи це дефект виробництва, чи еволюція монети, чи різні номінали /вельми малоймовірно/.

Відомо про існування наслідувань (копій грошових знаків Істрії) – монет, виготовлених Ольвією у тому ж V ст. до н.е. за скіфського царя Скіла.: між Ольвією та Істрією існували тісні торгівельні зв’язки. Також емітентом аналогічних монет (наслідувань) вважають місто Ніконій.

Назва “монета-колесо” – дуже й дуже умовна. По-перше, ніхто не відповість на питання, як же ж насправді називали монету її сучасники понад 2000 років тому. По-друге, достеменно невідомо, що ж саме зображено на монеті: колесо чи все ж таки Сонце (зустрічається й така версія серед істориків)...