каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

Ярмак – срібна монета Золотої Орди XIII-XIV ст.Ярмак / Yarmaq: золотоординська монета зі срібла, рівна 48 мідним пулам

Ярмак, 1308 (AH 707) – монета Золотої Орди (Хан Токта)

Ярмак, 1308 (AH 707) /yarmaq/ – монета Золотої Орди (Хан Токта)

Ярмак (англ. “Yarmaq”) – невелика срібна монета Золотої Орди (Улус Джучі) XIII-XIV століть.

Як і з іншими золотоординськими монетами, відносно ярмаків більше питань, ніж достеменних фактів… Так, одні історичні джерела стверджують, що ярмаками вважалися монети з вагою 2,13 г (половина вагового міскаля). Інші ж (наприклад, ряд нумізматичних каталогів) містять зразки зі значно меншою вагою – зазвичай від 1,3 до 1,6 г.

Також невідомі чіткі часові рамки емісії монети. Відомо лиш про правителів, імена яких увіковічнені на ярмаках: хани Менгу-Тимур (1266-1282 рр.), Туда-Менгу (1282-1287 рр.), Тула-Буга (1287-1291 рр.), Токта (1291-1312 рр.).

Окремі дослідники згадують ярмаки виключно лише в контексті монетної справи Криму. Проте, більшість нумізматів притримуються позиції, що монета випускалась як на півострові Крим (м. Кирим: сучасна АР Крим, Україна), так і в інших куточках Золотої Орди: наприклад, м. Болгар (сучасний Татарстан, РФ)...

Сюжет ярмаків досить характерний, пізнаваний. Це стосується, принаймні, найбільш популярних ярмаків – хана Токти, які містили крупну тамгу правителя, напис давньомонгольською "Справедливий хан Тохта/Токта", дату.

Поділявся ярмак на 48 мідних пулів Золотої Орди, про що на останніх містився відповідний напис: "48 = один ярмак".

На аукціонах зустрічаються також тогочасні імітації розглянутої золотоординської монети, зокрема – "придністровський ярмак".

На початку XIV століття коротка історія ярмака добігла свого кінця: монету було замінено дирхемом.

Назва монети ярмак, за даними дослідників, перекладається як "розмінний", "розрубаний". Термін пов’язують із Хозарським каганатом, де раніше так називали половинки срібних арабських дирхемів (їх розрубували для одержання дрібніших фракцій монети). У випадку ж із ярмаком Золотої Орди мова про його рівність половині міскаля срібла (міскаль – одиниця вимірювання ваги).

У контексті розгляну ярмаків згадується також термін "барикат" (від монгольського слова "bariku" – податкові виплати, надходження до скарбниці). Інколи він застосовується в якості синоніму до терміну ярмак, але найчастіше вважається, що до кінця XIII століття монета мала назву барикат, після – ярмак.