каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

Злотовка – монета Польщі 1766-1795 рр. номіналом 4 срібні грошиЗлотовка / Zlotowka: неофіційна назва польської срібної монети XVIII ст.

Злотовка, 1766 (4 гроша) – монета Речі Посполитої (Польща)

Злотовка, 1766 /zlotovka/ (4 гроша – 4 grosze) – монета Речі Посполитої (Польща)


Злотовка або ж злотувка коронна (польськ. “Złotówka”) – неофіційна назва польської срібної монети номіналом в 4 срібні гроши (еквівалент 30 мідних грошів), що карбувалася в 1766-1795 роках. Стала однією із перших монет новоствореного Варшавського монетного двору (польськ. “Mennica Warszawska”).

Насправді, жодного разу назва złotówka так і не з’явилася на польських монетах (лише на токенах /жетонах/ XXI століття). Це – умовне, побутове, найменування… Так називають ряд монет, що передували появі перших грошових знаків із номіналом, вираженим безпосередньо у злотих.

Найчастіше злотовками називають срібні монети Станіслава-Августа Понятовського, номінал на яких вказаний як 4 гроша (4 GR.). Зовнішній вигляд у всіх злотовок, що карбувалися майже 30 років поспіль, максимально подібний: портрет правителя та його герб (на основі герба Речі Посполитої). Також наявний характерний напис: LXXX EX MARCA PURA COLON – тобто, 80-а частина чистої кельнської марки. На пізніших типах вказано вже інше співвідношення: замість 80-ї частини було зазначено 83 ½ та, навіть, 84 ½.

Деякі нумізматичні джерела позначають як złotówka ще й 30-грошові срібні монети попередніх (до 1766 р.) років. Але це твердження – дискутивне.

Назва монети злотовка, очевидно, перекликається із найменуванням злотий. Злотовка, умовно кажучи, стала раннім злотим, його прообразом.