каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

Цвайєр – брактеат (однобічна монета), рівна 2 пфенігамЦвайєр / Zweier: срібна німецька та австрійська монета 16-17 століть

Цвайєр, 1534 – монета Зальцбурзького архієпископства (м. Зальцбург, Австрія)

Цвайєр, 1534 /zweier/ – монета Зальцбурзького архієпископства (м. Зальцбург, Австрія)

Цвайєр (нім. “Zweier”) – однобічна монета, що в XVI-XVII століттях виготовлялася зі срібла та білону на території сучасних Австрії і Німеччини. Прирівнювалась до 2 пфенігів. Являла собою пізній брактеат – тоненьку монету, зображення на якій міститься лише з одного боку. Вага завжди була нижчою за 1 грам (часто близько 0,5 г).

Найбільш відомі і поширені цвайєри австрійського Зальцбурга. Ці монети-брактеати випускалися понад століття, але всі вони мають легко пізнаваний та подібний дизайн. Як правило, монету прикрашали зображення трьох геральдичних щитів, на які поміщено: головний убір архієпископа (митра), герби Зальцбурзького архієпископства (лев) та самого міста Зальцбург (фортеця).

Також зрідка зустрічаються цвайєри, що в іноземних нумізматичних каталогах відносять до розділів “City of Konstanz” (Констанц – місто в Німеччині на кордоні зі Швейцарією) та “Bishopric of Passau” (Єпископство німецького міста Пассау – на той час це була єпархія Відня /сучасної столиці Австрії/).

Зальцбург, Констанц та Пассау зараз розташовані в різних державах (Австрія та Німеччина), проте знаходяться відносно недалеко один від одного та пов’язані між собою давніми історичними / релігійними зв’язками.

Назва монети цвайєр у вільному перекладі з німецької значить “двояк”, “подвійний” (від нім. “zwei” – “два”)... Мова про еквівалентність цвайєрів двом пфенігам.