каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

ПОРАДИ З ІДЕНТИФІКАЦІЇ МОНЕТ. АБО ЯК ДІЗНАТИСЯ, ЩО ЦЕ ЗА МОНЕТА?


Не маєте уявлення, яка монета потрапила до ваших рук? – Кілька порад з ідентифікації

FAQ для нумізматів

Досить часто у нумізматів-початківців з’являються проблеми з ідентифікацією монет. У багатьох колекціонерів, впевнений, є хоча б кілька монет, стосовно яких виникають питання: Яка країна? Який номінал? Який рік?..

Як правило, це – монети країн арабського світу (легенди виконані незрозумілим нам арабським письмом) або ж Далекого Сходу (ієрогліфи). Крім того, не всім вдається самостійно визначити тип монет, яким більш як кілька сотень років: досить розповсюджені на українських землях польські полтораки-трояки, повсюдно поширені у наших краях литовські боратинки, Золота Орда, Стародавній Рим і т.д.

Що ж робити, якщо одна з таких незрозумілих монет опинилася у ваших руках? Спробую дати кілька, як для багатьох – очевидних порад. Практика підказує, що початківцям вони можуть значно полегшити задачу.

Для початку відмічу, є два шляхи ідентифікації монети:

ідентифікація монет

Перший сценарій – визначаємо монету власноруч.

Кожен, хто цікавиться монетами світу, повинен, просто зобов’язаний, мати у своєму розпорядженні Стандартні каталоги монет світу Краузе (Standard Catalog of World Coins, Krause Publications). Хтось має ці видання (монети ХХІ, ХХ, ХІХ, XVIII… століть) у друкованому вигляді, у когось вони в електронному форматі (завантажені, як правило, з торрентів). У будь-якому випадку, це – настільні книги нумізматів. Навіть не уявляю, щоб особисто я робив без них. Користуюся постійно.

Чим може бути корисним «каталог Краузе», якщо постала задача дізнатися про незрозумілу монету? – Річ у тім, що у цих каталогах представлені ВСІ стандартні випуски монет: зображення, параметри (вага, діаметр) та опис зображень майже для кожної монети. Тому, знаючи хоча б країну монети (по яким-небудь характерним ознакам: герб, поширений сюжет, портрет лідера), без особливих проблем можна визначити тип конкретної монети. Також на початку кожного каталогу є зразки графічних елементів, притаманних тій чи іншій країні, а також – приклади написання дат за різними календарями (далеко не скрізь у світі використовуються звичні нам арабські цифри та григоріанський календар).

Якщо ж на монеті є хоча б кілька слів, що можна розібрати, раджу ввести їх у пошуковику (сам використовую виключно Google). У 99% випадків цього буде достатньо, щоб отримати хоча б якусь базову інформацію про монету. Особисто я інколи оминаю Google і відразу ж направляюся на сайт онлайн-каталогу монет світу Numista – чудова база даних.

Якщо ж ні каталоги Краузе, ні пошук по всій мережі з використанням гуглів-яндексів або ж по конкретному онлайн-каталогу (раджу numista.com) не дали бажаних результатів, лишається ще один варіант ідентифікації монет.

Другий сценарій – допомога більш досвідчених нумізматів.

Спробували ідентифікувати монету самостійно, але нічого не вийшло? – Прийшов час звертатися до більш досвідчених однодумців.

Перш за все, зауважу: ніколи, НІКОЛИ не розповідайте про монету. Не намагайтеся розказати про неї – якого вона року, що зображено, яка вона рідкісна і дорога… Просто зробіть фото (або скан) максимально високої якості і покажіть його нумізмату зі стажем. Лиш зображення конкретної монети (а не скріншот якогось сайту із чимось схожим) дозволяє її вірно ідентифікувати (в ідеалі – потрібні ще й відомості про точну вагу).

Багато разів доводилося це пояснювати людям, які в телефонному режимі просять підказати, що у них за монета та яка її ціна. Але жодні слова не замінять фото.

Де ж можна показати монету, яку не вдається впізнати самостійно?

  1. Покажіть її мені :) ось тут. Ніколи не відмовляю в допомозі з ідентифікацією монет (можна завантажити фото безпосередньо на сторінці або ж надіслати його поштою, що там вказана).
  2. Зареєструйтеся на численних нумізматичних форумах і спитайте там. Впізнання монети майже гарантоване.
  3. Вступіть до спеціалізованих спільнот у соцмережах.

Якщо виникнуть додаткові питання чи зауваження, пишіть – спробую відповісти: demayuriy@gmail.com.