каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

ЯК ДІЗНАТИСЯ СПРАВЖНЮ ЦІНУ МОНЕТ?


Цікавить реальна, а не «каталожна» вартість монети? – Кілька порад початківцям.

FAQ для нумізматів

Чи не найбільш розповсюджені питання, які я отримую по своєму хобі, стосуються якраз вартості монет. Ціна – це те, що найбільше цікавить 99% власників царських мідяків, старого срібла, рідкісних різновидів української «ходячки», іноземних грошових знаків... Воно й не дивно: хтось вкладає свої кошти в нумізматику з метою інвестування, а інші – мають цілком природнє бажання збагатитися на випадковій знахідці або ж спадку від батька чи діда. Вартість монет: саме ця величина є найбільш об’єктивним мірилом для визначення їхньої цінності як для нумізмата, так і для інвестора чи потенційного продавця.

Відмічу досить очевидний факт: на ціну впливають тираж монети, метал, стан, рік випуску, географія походження, естетична складова… Проте, враховуючи всі ці фактори, не можна забувати і про суб’єктивність поняття «вартість монети». Дуже важливо, збираєтесь ви продати чи купити – дилер ви або ж нумізмат. У кожному з випадків відповідь на питання «яка ціна?» буде іншою. Купуючи монету за умовні 100 гривень, наступного дня продати її за ті ж самі гроші буде не просто. Потрібен час. А от за 90 – реальніше.

ціни монет

Досить теорії. Як ж же дізнатися потрібну інформацію? Перше, що спадає на думку – прицінитися по каталогам (у випадку іноземних монет: Стандартні каталоги монет світу Краузе). Проте, практика показує, що реальну для наших реалій ціну там знайти вдається не завжди. Ці каталоги корисні іншим – дозволяють визначати відносну вартість монет (яка дешевша, а яка дорожча). Що ж робити у такому випадку?

Відповідь дуже проста і очевидна: потрібно йти на нумізматичний ринок (у наші дні – онлайн у більшій мірі) та знаходити аналог своєї монети. Що б вам не підказувала інтуїція, знайомі «експерти» (часто спекулянти, перекупники), каталоги (здебільшого неактуальні) – все потребує перевірки ринковими відносинами. Ціну формують реальні пропозиція та попит. Тут і зараз. Тільки так.

Особисто я користуюся Violity /до 2016 року заходив на Aukro/. Ціни, інколи, трохи вищі середніх по ринку. Проте вибір гарний та й досить зручний формат. Можна зорієнтуватися по вартості з подальшим придбанням або ж продажом монети. Альтернативні варіанти для оцінювання – NewAuction (історія торгів на аукціоні демонструє реальний стан справ, ціни часто привабливіші за Віоліті), eBay (міжнародний аукціон, ціни в $), спільноти в соцмережах (як на мене, ціну там часто повідомлять занижену; проте є шанс знайти вигідні пропозиції для купівлі; продавати там я б не став).

За скільки монету в середньому продають, за стільки ж наближено і ви можете спробувати її продати (і, очевидно, придбати). Чим менше у вас часу на продаж, тим більше доведеться знижувати свою «планку».

ВАЖЛИВО! Для максимальної об’єктивності оцінювання не забувайте про те, що стан монети суттєво впливає на вартість. У нормальному стані вона може коштувати умовних 1000 грн., а з діркою, потерта, гнута – мати наближену до 0 ціну. Також пам’ятайте, що не завжди два зовні ідентичні екземпляри, в яких відрізняється рік хоча б на одиницю, матимуть не те що однакову, а хоча б ціну одного порядку. Крім цього, ледь помітні позначки монетного двору також здатні критично відкоригувати вартість. Не забувайте й про існування рідкісних різновидів, браків…

Звідси висновок: в Інтернеті чи на спеціалізованих базарах можна лише наближено зорієнтуватися. Точну ціну вашої монети назве виключно конкретний покупець – колекціонер (перспектива одержати гарну пропозицію) або ж перекупник (можливість продати швидко).

Якщо виникнуть додаткові питання чи зауваження, пишіть – спробую відповісти: demayuriy@gmail.com.