каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

НАЙБІЛЬШ ЦІННІ МОНЕТИ СВІТУ, УКРАЇНИ, КОЛЕКЦІЇ


Яка монета найдорожча у світі? Скільки коштують найдорожчі монети України? А яка монета найбільш дорога у вашій колекції?...

Всі ці питання цікавлять багатьох, хто має хоча б якесь відношення до нумізматики. Доводиться регулярно їх чути і мені.

У мережі час від часу з’являються гучні матеріали з натяком на сенсаційність з черговими рейтингами «най-най»: найбільш рідкісних, найцінніших для історичної науки, найдорожчих монет. Численні джерела заявляють про оновлені рекорди світових нумізматичних аукціонів. Яку ж монету насправді можна вважати дорожчою за будь-яку іншу? Спробував знайти істину і я.

Як виявилось, більшість рейтингів очолює так званий «Flowing Hair Dollar» 1794 року – срібний долар Сполучених Штатів Америки із зображенням символічної Свободи з розпущеним волоссям. Це була найперша офіційна монета США, номінована в доларах.

Flowing Hair Dollar

найдорожча монета світу: 1 долар 1794 р. ("Flowing Hair Dollar")

Деякі сайти говорять про ціну цієї монети в 10 мільйонів сучасних доларів США, інші стверджують, що продана вона була «всього лиш» за 7,85 млн. $. Як би там не було, цей долар «Розпущене волосся» – найдорожча монета світу, продана офіційно на аукціоні (принаймні, так прийнято вважати на сьогоднішній день).

Варто зауважити, що у більшості поширених в Інтернеті ТОП-5, ТОП-10, ТОП-15… найдорожчих монет завжди більшу половину позицій займають монети США, що особисто мене наштовхує на кілька питань. Основні з них: «Чому найдорожчими є монети Сполучених Штатів?», «Що в них такого особливого?», «Невже монети США найцінніші для світової нумізматики?».

Як на мене, всі ці рейтинги дуже умовні й не відображають реального стану речей. Насправді, всі ці «топи» в основній масі складені заокеанськими виданнями, а в подальшому перекладені та розтиражовані у нас. Саме з цих міркувань монети США і фігурують у вищезгаданих рейтингах, так як «своя сорочка до тіла ближча». Крім того, американський нумізматичний ринок чи не найрозвинутіший у світі, а гучні операції купівлі-продажу виконуються цивілізовано – публічно і за всіма нормами міжнародного права. Впевнений, що більшість придбань рідкісних монет у світі не афішуються і тому ніде не зафіксовані у ЗМІ. Ось чому довіряти всім цим перелікам найбільш дорогих монет не схильний…

Що стосується визначення найдорожчої монети України, то згідно з повідомленнями вітчизняних видань такою можна вважати пам’ятні золоті півкілограмові 500 гривень «Євро-2012» (тираж: 500 штук, вартість за даними НБУ – 350.000 грн.) /відчуйте різницю між цінами найдорожчої монети всього світу та її аналога в Україні: за один долар США 1794 року гіпотетично можна придбати більш як 650 наших «раритетних» золотих 500-гривневиків (увесь заявлений тираж плюс довелося б оголошувати про випуск додаткової емісії, що у свою чергу автоматично знизило б ціну кожної із вже наявних «п’ятисоток»…)/.

Крім того, в обігу теоретично можна зустріти цінні копійки та одногривневі монети вартістю від пари гривень до декількох тисяч. Мова йде про українські пробні розмінні та обігові монети, браки, монети з річних наборів НБУ (таблиця з переліком найдорожчих розмінних та обігових монет України). Також є відомості про нестандартні випуски вітчизняних монет (15 копійок, шаги…), що мають значну вартість. Але це свого роду фантазії в металі, що в результаті так і не стали монетами в повному розумінні слова. Це – окрема історія…

Ціна-ціною, але особисто я б статус найцінніших українських монет віддав би нашим древнім срібникам (поки що відомо про існування менш як 400 екземплярів) та златникам (11 штук) із тризубом /дехто скаже: Київська Русь – не Україна, але я так не вважаю/.

Всі згадані вище раритети для 99,9(9)% нумізматів не по кишені. І це природньо. Проте у зібраннях кожного з нас є своя найдорожча монета (в розрізі ринкової вартості). Не виключення і я. Нижче наводиться мій мінірейтинг – перелік «раритетів» із колекції монет світу Деми Юрія :) : ТОП-5 найбільш дорогих моїх монет. Зауважу, скільки-небудь цінних екземплярів тут не знайти… (наближені ціни вказані в $ станом на момент потрапляння монети в колекцію; зараз ціна може суттєво різнитися).

2 Копійки 1788 р., ТМ (монета Російської імперії Таврійського монетного двору, м. Феодосія)

найдорожча монета колекції (100$): 2 Копійки 1788 р., ТМ (монета Російської імперії Таврійського монетного двору, м. Феодосія)

10 доларів Науру 2007 р.

2-е місце, золота монета (80$): 10 доларів Науру 2007 р.

1 франк Мартиніки 1897 р.

3-е місце, монета з тиражем 300.000 шт. (69$): 1 франк Мартиніки 1897 р.

1 рубль 1921 р., Росія

4-е місце, срібна монета РСФСР (68$): 1 рубль 1921 р.

10 гривень 2005 р., Батурин

5-е місце, срібна монета України (68$): 10 гривень 2005 р., Батурин; на сьогоднішній день ціна монети впала більш як удвічі – переважно через стрімке зниження вартості срібла протягом останніх років, проте свого часу (2011 р.) вона була придбана саме по такій ціні; головне: монета присвячена м. Батурин – моєму рідному місту, тому її і включено до рейтингу :), незважаючи на реальну вартість станом на 2015 р. у 33,3$