каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

РОЗМІННІ МОНЕТИ УКРАЇНИ – ПОГОДОВКА


Дрібні українські монети по роках випуску: погодовка розмінних монет України

Основна тема моєї колекції і, відповідно, цього сайту, – монети світу. У переважній більшості – іноземні монети, проте цілком природньо, що є й розділ української нумізматики. Відверто кажучи, належної уваги українським монетам до цього часу не приділяв: не люблю я пам’ятні/ювілейні монети і все тут… Вважаю їх сувенірами, що мають віддалене відношення до нумізматичної науки.

ТАБЛИЦЯ /pdf/

/як часто та чи інша українська розмінна монета трапляється в обігу – власний досвід: поштучно та в % відношенні/

українська погодовка

/таблиця (українські обігові монети): експеримент завершено – таблиця більше не наповнюється; останнє оновлення: вересень 2018 р., 6804 монет/

Для мене головне, щоб монета використовувалась за прямим призначенням – виконувала функцію грошей, циркулювала у реальному обігу, кочувала по людських кишенях, а не лежала в герметичних капсулах і до якої не можна було б доторкнутися без загрози її критичного пошкодження простим дотиком. Ось чому я тривалий час ігнорував монети України, серед яких абсолютна більшість, як на мій суб’єктивний погляд, саме сувенірні металеві гривні. Хоча й заради справедливості маю відзначити: здебільшого, дуже привабливі й корисні монетки в плані ознайомлення суспільства з нашим історичним минулим.

Розмінні ж (1, 2, 5, 10, 25 та 50 копійок) та обігові (1 гривня двох типів: стандартна – по 2003 рік включно та «Володимир Великий» – з 2004 року) монети України представлені в колекції вже давно – по одній кожного типу згідно каталогів Краузе. Проте, як з’ясувалося, тема українських монет у мене розкрита не те що не повністю, а можна сказати – поверхнево.

Монети України 1992 року: яка ціна?

Практично всі, хто цікавиться нумізматикою в Україні, давно помітили – у нашій державі спостерігається певний бум, ажіотаж на збирання української погодовки: монет з обігу по роках їхнього випуску. Чесно кажучи, термін «погодовка», по суті – русизм, мені не до вподоби. Проте підібрати кращого варіанту перекладу досі так і не зміг… – Пропонуйте!!!

FB_dema.com.ua

Чим же викликаний такий інтерес до звичайної української дрібноти, до непримітних монеток із нашого повсякденного життя? Чому вся мережа Інтернет, а подеколи й цілі програми на телебаченні та статті у популярних друкованих ЗМІ, обговорюють це явище? Звідки стільки уваги?

Як на мене, потрібно враховувати два моменти: по-перше, українські розмінні/обігові монети, а саме погодовка – досить приваблива своєю доступністю для всіх бажаючих тема нумізматичної колекції. Кожен, незалежно від рівня доходів, може собі дозволити таке хобі. Щодня перевіряючи кишені, можна вже за кілька місяців зібрати майже всю колекцію погодовки України, яка за роки використання гривні відчутно розрослася: до близько сотні позицій. Чому «майже всю»? – А тому, що існують біля двох десятків відносно рідкісних екземплярів та кілька справжніх раритетів, які, теоретично, теж можуть бути знайдені в реальному обігу. У цьому й полягає другий момент, що підігріває вищезгаданий ажіотаж: сотні-тисячі людей щодня переглядають дрібноту, одержану на здачу, з надією на те, що їм пощастить. Зізнаюся, і сам інколи таким займаюся, хоч і розумію, що шанси максимально близькі до нуля :). – Насправді дорогі екземпляри або виходили виключно в річних наборах НБУ для нумізматів, або взагалі являють собою пробні монети з мізерними тиражами. Майже всі такі монети вже давно лежать по колекціях…

Як би там не було, «надія помирає останньою»: колекціонери погодовки, а також бажаючі миттєво озолотитися або хоча б отримати незначний прибуток як то кажуть на рівному місці, продовжують свій пошук. Саме для них (для нас :) ) на багатьох нумізматичних сайтах та у соцмережах приводяться таблиці з цінами на рідкісні українські монети – цінну погодовку. Звернув увагу на них і я. Вирішив зібрати свою колекцію місцевої «ходячки» різних років випуску. Проаналізувавши безліч спеціалізованих Інтернет-ресурсів, каталогів, форумів, онлайн-аукціонів, прийшов до нестандартного рішення… Наявні таблиці, напевно, достовірні і точні. Авторитет авторів не підлягає сумніву. Проте мені захотілося на власному досвіді розібратися, які саме монети найрідше зустрічаються в обігу, яких взагалі не знайти роками, яких більше / яких менше…

Моє щастя, ледь не відразу після грошової реформи 1996 року, правда – з певними тимчасовими перервами, відкладав до скарбничок/банок/пляшок :) українську дрібноту. Просто так – без конкретної задачі, без наміру зібрати погодовку. Та ось прийшов час порозгрібати мої «авгієві стайні» – систематизувати, проаналізувати купи монеток. Оптимальне рішення для цього – скласти власну таблицю з розмінними/обіговими монетами України. Жодної теорії – лиш практика. У дану таблицю мною поступово будуть заноситись відомості про монети з реального грошового обігу – по кожному номіналу кількість монет кожного року (в абсолютних цифрах та у %). Як результат – наочна картина розповсюдження монет у реальному грошовому обігу. Принципово купувати цінні українські монети з наборів чи то інші рідкісні екземпляри не збираюся. Лише монети з повсякденного життя.

Звісно, цей метод передбачає значне спрощення реального стану речей. Насправді, дійсна картина дещо інша: я враховую лиш по одній монеті для кожної пари «номінал/рік» (впевнений, багатьох такий підхід дратує), тоді як існують всілякі різновиди, варіації у непомітних для більшості з нас деталях монет. У деякі роки монети карбувалися одночасно різними монетними дворами (Монетний двір Італії, Луганський верстатобудівний завод, Банкнотно-монетний двір НБУ), випускалися як для обігу, так і в наборах у більш високій якості. У серйозних каталогах все це описано. Моя ж сфера інтересів – основні українські монети з обігу.

Тобто, моя таблиця може бути цікавою лиш початківцям у цій справі (як я). Вона демонструє, яка вірогідність відшукати у власній скарбничці ту чи іншу монету. На жаль, знайти ДЛЯ ВСІЄЇ погодовки реально достовірної (офіційної) інформації про тиражі не зміг, та й тираж не на 100% характеризує рідкісність тієї чи іншої монети (з досвіду іноземної нумізматики можна стверджувати, що є різні фактори, які можуть спотворити пряму залежність між тиражем та розповсюдженістю тієї чи іншої монети в обігу).

Кілька слів про ціну розмінних монет України… Вартість монет з обігу – це те, що найбільше цікавить практично всіх. Принципово не вказував її у своїй таблиці – не слідкую за цим моментом, не моя тема. Єдине, що зазначив примітками «!» та «!!!» рідкісні монети та раритети відповідно; дуже й дуже наближено можна вважати, що перші коштують до 25$ (подеколи – кілька $), другі – понад 25$ (часто – значно дорожчі). Всі інші монети йдуть по номіналу, інколи (в моїй таблиці в одиничних екземплярах) – на пару гривень дорожче. Якщо ж Вам пощастило стати володарем якоїсь із монет з позначками «!» або, ще краще, «!!!» (найдорожчі монети України серед дрібноти), рекомендую користуватися спеціалізованими ресурсами (aukro /припинив існування 1 жовтня 2016 р./, violity…) для визначення свого потенційного прибутку.

Буду вдячний за всі знайдені неточності та недоречності як у тексті, так і в таблиці!

p.s. До речі, за даними НБУ станом на 1 вересня 2015 року загальна кількість розмінних монет на душу населення становила 269 штук.


Всі монети колекції:

   А      Б     В     Г  
  Д     Е     Є     З  
  І     Й     К     Л  
  М     Н     О     П  
  Р     С     Т     У  
  Ф     Х     Ц     Ч  
  Ш     Ю     Я    

А

Австралія / Australia
Австрія / Austria
Аджман / Ajman
Азербайджан / Azerbaijan
Азорські острови / Azores
Албанія / Albania
Алжир / Algeria
Американське Самоа / American Samoa
Ангілья / Anguilla
Ангола / Angola
Андорра / Andorra
Антигуа і Барбуда / Antigua and Barbuda
Аоминь / Macao
Аргентина / Argentina
Армавір / Armavir
Аруба / Aruba
Афганістан / Afghanistan

Б

Багамські Острови / Bahamas
Бангладеш / Bangladesh
Барбадос / Barbados
Бахрейн / Bahrain
Беліз / Belize
Бельгійське Конго / Belgian Congo
Бельгія / Belgium
Бенін / Benin
Бермудські острови / Bermuda
Біафра / Biafra
Білорусь / Belarus
Богемія і Моравія / Bohemia and Moravia
Болгарія / Bulgaria
Болівія / Bolivia
Боснія і Герцеговина / Bosnia and Herzegovina
Ботсвана / Botswana
Бразилія / Brazil
Бр. антарктична терит. / British Antarctic Territory
Бр. Західна Африка / British West Africa
Бр. Східна Африка / East Africa
Британський Гондурас / British Honduras
Бр. Віргінські острови / British Virgin Islands
Бруней / Brunei
Буркіна-Фасо / Burkina Faso
Бурунді / Burundi
Бутан / Bhutan

В

Вануату / Vanuatu
Ватикан / Vatican City
Велика Британія / Great Britain
Венесуела / Venezuela
В'єтнам / Viet Nam
Вірменія / Armenia
Вознесіння острів / Ascension Island

Г

Габон / Gabon
Гаїті / Haiti
Гамбія / Gambia
Гана / Ghana
Гаяна / Guyana
Гваделупа / Guadeloupe
Гватемала / Guatemala
Гвінея / Guinea
Гвінея-Бісау / Guinea Bissau
Гернсі / Guernsey
Гібралтар / Gibraltar
Гондурас / Honduras
Гонконг / Hong Kong
Гренада / Grenada
Гренландія / Greenland
Греція / Greece
Грузія / Georgia

Д

Дагомея / Dahomey
Данія / Denmark
Данська Вест-Індія / Danish West Indies
Данциг / Danzig
Джерсі / Jersey
Джибуті / Djibouti
Домініка / Dominica
Домініканська Республіка / Dominican Republic

Е

Еквадор / Ecuador
Екваторіальна Гвінея / Equatorial Guinea
Екватор.-Афр. Держави / Equatorial African States
Еритрея / Eritrea
Естонія / Estonia
Ефіопія / Ethiopia

Є

Єгипет / Egypt
Ємен / Yemen
Єменська Араб. Респуб. / Yemen Arab Republic

З

Заїр / Zaire
Замбія / Zambia
Занзібар / Zanzibar
Західна Сахара / Saharawi Arab
Західно-Афр. Держави / West African States
Зімбабве / Zimbabwe

І

Ізраїль / Israel
Індія / India
Індонезія / Indonesia
Ірак / Iraq
Іран / Iran
Ірландія / Ireland Republic
Ісландія / Iceland
Іспанія / Spain
Італія / Italy

Й

Йорданія / Jordan

К

Кабо-Верде / Cape Verde
Казахстан / Kazakhstan
Кайманові острови / Cayman Islands
Камбоджа / Cambodia
Камерун / Cameroon
Канада / Canada
Катанга / Katanga
Катар / Qatar
Катар і Дубай / Qatar and Dubai
Кенія / Kenya
Киргизстан / Kyrgyzstan
Китай / China
Кіау-Чау / Kiau Chau
Кіпр / Cyprus
Кірибаті / Kiribati
Кокосові острови / Keeling Cocos
Колумбія / Colombia
Коморські Острови / Comoros
Конго, Вільна держава / Congo Free State
Конго Дем. Республіка / Congo Democratic Republic
Конго Республіка / Congo Republic
Корея / Korea
Корея Південна / Korea South
Корея Північна / Korea North
Коста-Ріка / Costa Rica
Кот-д'Івуар / Ivory Coast
Крит / Crete
Куба / Cuba
Кувейт / Kuwait
Кука Острови / Cook Islands
Кюрасао / Curacao

Л

Лаос / Lao
Латвія / Latvia
Лесото / Lesotho
Литва / Lithuania
Ліберія / Liberia
Ліван / Lebanon
Лівія / Libya
Ліхтенштейн / Liechtenstein
Люксембург / Luxembourg

М

Маврикій / Mauritius
Мавританія / Mauritania
Мадагаскар / Madagascar
Мадейра / Madeira
Македонія / Macedonia
Малаві / Malawi
Малайзія / Malaysia
Малайський півострів / Malay Peninsula
Малайя / Malaya
Малайя і Брит. Борнео / Malaya and British Borneo
Малі / Mali
Мальдіви / Maldive Islands
Мальта / Malta
Марокко / Morocco
Мартиніка / Martinique
Маршаллові Острови / Marshall Islands
Маскат і Оман / Muscat and Oman
Мексика / Mexico
Мен острів / Isle of Man
Мозамбік / Mozambique
Молдова / Moldova
Монако / Monaco
Монголія / Mongolia
Монтсеррат / Montserrat
М'янма / Myanmar

Н

Нагірний Карабах / Nagorno Karabakh
Намібія / Namibia
Науру / Nauru
НДРЄ / Yemen Democratic Republic
Непал / Nepal
Нігер / Niger
Нігерія / Nigeria
Нідерланди / Netherlands
Нідерландська Ост-Індія / Netherlands East Indies
Нід. Антильські острови / Netherlands Antilles
Нікарагуа / Nicaragua
Нім. Східна Африка / German East Africa
Німеччина / Germany
Ніуе / Niue
Нова Гвінея / New Guinea
Нова Зеландія / New Zealand
Нова Каледонія / New Caledonia
Нові Гебриди / New Hebrides
Норвегія / Norway
Ньюфаундленд / Newfoundland

О

ОАЕ / United Arab Emirates
Олдерні / Alderney
Оман / Oman

П

Пакистан / Pakistan
Палау / Palau
Палестина / Palestine
Панама / Panama
Папуа-Нова Гвінея / Papua New Guinea
ПАР / South Africa
Парагвай / Paraguay
Перу / Peru
Пд. Дж. та Пд. С. о-ви / S.Georgia
Північний Борнео / British North Borneo
Піткерн острови / Pitcairn Islands
Польща / Poland
Португалія / Portugal
Придністров'я / Transnistria

Р

Рас-ель-Хайма, ОАЕ / Ras Al Khaimah
Республіка Ємен / Yemen Republic
Реюньйон / Reunion
Родезія / Rhodesia
Родезія і Ньясаленд / Rhodesia and Nyasaland
Родезія Південна / Southern Rhodesia
Росія / Russia
Руанда / Rwanda
Руанда-Бурунді / Rwanda Burundi
Румунія / Romania

С

Саарланд / Saarland
Сальвадор / El Salvador
Самоа / Samoa
Сан-Марино / San Marino
Сан-Томе і Принсіпі / Saint Thomas and Prince
Саравак / Sarawak
Саудівська Аравія / Saudi Arabia
Свазіленд / Swaziland
Св. Єлени і Возн., о-ви
Святої Єлени острів / Saint Helena and Ascension
Сейшельські Острови / Seychelles
Сенегал / Senegal
Сен-П'єр і Мікелон / Saint Pierre and Miquelon
Сент-Вінсент і Гренадини / Saint Vincent and the Grenadines
Сент-Кіттс і Невіс / Saint Kitts and Nevis
Сент-Люсія / Saint Lucia
Сербія / Serbia
Сирія / Syria
Сінгапур / Singapore
Словаччина / Slovakia
Словенія / Slovenia
Соломонові Острови / Solomon Islands
Сомалі / Somalia
Сомалі Італійське / Italian Somaliland
Сомаліленд / Somaliland
Стрейтс-Сетлментс / Straits Settlements
Судан / Sudan
Судан Південний / Sudan South
Суринам / Suriname
Сх.-Карибські держави / Eastern Caribbean States
США / United States of America
Сьєрра-Леоне / Sierra Leone

Т

Таджикистан / Tajikistan
Таїланд / Thailand
Тайвань / Taiwan
Танзанія / Tanzania
Татарстан / Tatarstan
Теркс і Кайкос острови / Turks and Caicos Islands
Тибет / Tibet
Тимор Східний / Timor
Того / Togo
Токелау / Tokelau Islands
Тонга / Tonga
Тонкін / Tonkin
Тринідад і Тобаго / Trinidad and Tobago
Трістан-да-Кунья / Tristan da Cunha
Тува / Tannu Tuva
Тувалу / Tuvalu
Туніс / Tunisia
Туреччина / Turkey
Туркменістан / Turkmenistan

У

Уганда / Uganda
Угорщина / Hungary
Узбекистан / Uzbekistan
Україна / Ukraine
Умм-ель-Кайвайн, ОАЕ / Umm Al Qaiwain
Уругвай / Uruguay

Ф

Фарерські острови / Faeroe Islands
Федерація Пд. Аравія / South Arabia
Фіджі / Fiji Islands
Філіппіни / Philippines
Фінляндія / Finland
Фолклендські острови / Falkland Islands
Франція / France
Франц. Екватор. Африка / French Equatorial Africa
Франц. Західна Африка / French West Africa
Французька Океанія / French Oceania
Французька Полінезія / French Polynesia
Франц. Тер. Аф. та Ісса / French Afars and Issas
Французький Індокитай / French Indo China
Франц. Сомаліленд / French Somaliland
Фуджейра, ОАЕ / Al Fujairah

Х

Хіджаз / Hejaz
Хорватія / Croatia

Ц

Цейлон / Ceylon
Центральна Азія / Central Asia
Центр.-Афр. Республіка / Central African Republic
Центр.-Афр. Держави / Central African States

Ч

Чад / Chad
Чехія / Czech Republic
Чехословаччина / Czechoslovakia
Чилі / Chile
Чорногорія / Montenegro

Ш

Шарджа, ОАЕ / Sharjah
Швейцарія / Switzerland
Швеція / Sweden
Шпіцберген / Spitzbergen
Шрі-Ланка / Sri Lanka

Ю

Югославія / Yugoslavia

Я

Ямайка / Jamaica
Японія / Japan